Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Agrokomory z východnej Európy vyzývajú na okamžité riešenie situácie v sektore

Agrokomory z východnej Európy vyzývajú na okamžité riešenie situácie v sektore
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - plečkovanie ochrana pred burinami

V Prahe sa 14. septembra uskutočnilo rokovanie agropotravinárskych samospráv krajín V4, Bulharska, Chorvátska, Estónska, Litvy a Rumunska. Poľnohospodári z týchto krajín vyzývajú európskych ministrov poľnohospodárstva na okamžité riešenie zhoršujúcej sa situácie v agropotravinárskom sektore. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Poľnohospodári tak podľa nej reagujú na súbeh niekoľkých doteraz bezprecedentných a neočakávaných nepriaznivých okolností, akými sú energetická kríza, ruská invázia na Ukrajinu, destabilizácia trhu a s tým spojená extrémna ročná miera poľnohospodárskej inflácie.

Informovala, že agropotravinárske samosprávy v podpísanom pražskom memorande konštatovali, že neustále sa zhoršujúca situácia v agropotravinárskom sektore a zvyšujúce sa náklady na výrobu potravín ohrozujú už aj samotnú budúcnosť poľnohospodárov v celej Európskej únii (EÚ).

Poznamenala, že ich hlavnou úlohou je produkcia dostatočného množstva potravín za dostupné ceny pri zachovaní ekonomickej sebestačnosti a primeranej životnej úrovne poľnohospodárov. Dnes sa však podľa Holéciovej slov tento cieľ zdá takmer nemožné dosiahnuť.

Upozornila, že nepriaznivý stav ešte znásobujú ambiciózne ciele Európskej zelenej dohody, napríklad zníženie pesticídov alebo plánované obmedzenie chovu hospodárskych zvierat v dôsledku údajne škodlivých emisií.

Poľnohospodári v pražskom memorande podľa Holéciovej vyzývajú európskych politikov na rýchle riešenie kritickej situácie. Požadujú napríklad zastropovať ceny energií a kompenzovať poľnohospodárov za vysoké ceny hnojív a ďalších dôležitých vstupov do poľnohospodárstva.

Rovnako podľa nej žiadajú, aby sa ukrajinské poľnohospodárske produkty dostali na trhy tretích krajín, kde ich tamojší obyvatelia nutne potrebujú.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - plečkovanie ochrana pred burinami

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments