Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Agrárna rada Ukrajiny: Priemerná predajná cena kukurice je 89 eur za tonu

Agrárna rada Ukrajiny: Priemerná predajná cena kukurice je 89 eur za tonu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ukrajinský sektor obilnín a olejnín môže tento rok zaznamenať straty za viac než 3,2 miliardy USD (3,03 miliardy eur). Dôvodom sú vysoké náklady na logistiku, ako aj rast cien pohonných látok a umelých hnojív. Takýto vývoj hrozí znížením osevných plôch v nasledujúcom aj ďalších rokoch. Uviedla to vo štvrtok ukrajinská Agrárna rada. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ukrajina je jedným z najväčších producentov a vývozcov agrokomodít a jej poľnohospodársky sektor býval ziskový. Za minulý rok, v ktorom Rusko zaútočilo na Ukrajinu, ukrajinskí farmári údaje o svojich výsledkoch nezverejnili.

Pred inváziou vo februári 2022 vyvážala Ukrajina väčšinu svojich agrokomodít z čiernomorských prístavov. Tie však Rusko od invázie úplne, prípadne čiastočne blokuje. Kyjev má tak možnosti exportu do veľkej miery obmedzené, pričom vývoz momentálne smeruje cez menšie prístavy na Dunaji a cez železnice do strednej Európy. Náklady na logistiku sa tak zvýšili, v dôsledku čoho klesla cena, ktorú môžu dostať ukrajinskí farmári. Blokáda prístavov zároveň prudko zvýšila ceny dovážaných palív, osív, umelých hnojív a náhradných dielov pre poľnohospodárske stroje.

Agrárna rada, najväčšia organizácia ukrajinských farmárov, uviedla, že náklady na produkciu tony pšenice dosiahli v tomto roku približne 146 USD (138,2 eur), zatiaľ čo priemerná predajná cena je 102 USD/tona (96,6 eur). Náklady na tonu kukurice predstavujú zhruba 149 USD (141,1 eur), pričom tento objem môžu predať za 94 USD (89 eur). Predstavitelia Agrárnej rady zároveň dodali, že ani pri slnečnici a repke nebudú ziskoví, iba v prípade produkcie sójových bôbov môžu zaznamenať určitý zisk.

Vysoké straty už v niektorých prípadoch viedli k zníženiu osevných plôch na budúci rok.

„Plánovali sme osiať 2000 hektárov ozimnej pšenice, osiali sme však iba 1000 hektárov,“ povedal Ruslan Holub, riaditeľ farmy Tak, ktorá na strednej a južnej Ukrajine obhospodaruje viac než 10.000 hektárov pôdy.

So znižovaním osevných plôch počíta aj šéf asociácie poľnohospodárskych podnikov Agribusiness Club Oleh Chomenko.

„Farmári budú pri rozhodovaní o tom, akú veľkú plochu osejú, vychádzať iba zo svojich finančných možností,“ povedal.

Prepočet: 1 EUR = 1,0558 USD

Autor článku: TASR/poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments