Aby na pôde voda nestála
Aj keď momentálne prežívame tropické dni plné slnka, ešte niekoľko dní dozadu sme boli svedkami nadpriemerného úhrnu zrážok. Za prvých päť mesiacov tohto roku to bolo už 446 milimetrov, pokiaľ za celý rok 2012 ich padlo 747 milimetrov. Nadpriemerne vlhká jar spôsobila našej prvovýrobe značné problémy, s ktorých dôsledkami sa stretávame každý deň.
„Extrémy počasia v posledných rokoch spôsobujú v poľnohospodárstve obrovské škody. Zrážky sú nárazové a dôsledky vidíme, keď na poliach stojí voda. Melioračné zariadenia, ktoré boli vybudované pred 30 až 40 rokmi a ich údržba sa vo väčšine prípadov nevykonáva, prestávajú plniť svoju funkciu“ hovorí Milan Králik, konateľ spoločnosti Greenpon, ktorá už siedmym rokom vyrába v okrese Banská Bystrica čističe hydromelioračných systémov. Za toto obdobie umiestnili na trh dvadsiatich štátov viac ako tisícdvesto týchto zariadení.
„Aj keď sú na Slovensku drenážne systémy vybudované na približne 450 tisíc hektárov pôdy, máme tu predané len dva takéto čističe. Jeden sa nachádza na Záhorí a druhý v blízkosti Trnavy,“ hovorí Milan Králik a upozorňuje, že na správne fungovanie drenážnych systémov je potrebná ich pravidelná údržba. Pri určitých typoch pôdy je vítaná každý rok, pri iných stačí trojročný cyklus.
„Ak sa ale systémom nevenovala od ich vybudovania pozornosť, dôsledky vidíme v súčasnosti. Potrebu týchto zariadení si uvedomujú napríklad aj vo Veľkej Británii, kde máme od nášho partnera informáciu, že nadpriemerný úhrn zrážok zabránil osiatiu významnej výmery poľnohospodárskej pôdy, čo samozrejme tamojší roľníci premietli aj do nákupu vstupov do poľnohospodárstva. Zaujímavé je, že z poľnohospodárskej techniky rastie záujem o kúpu drenážnych čističov, pričom predaj väčšiny ostatnej mechanizácie je nateraz utlmený,“ hovorí Milan Králik, ktorý považuje za dôležité, aby sa s čistením drenáží začalo aj na Slovensku. Určitú zmenu k lepšiu si zástupcovia tohto výrobcu všimli už na nedávnom Dni poľa v Očovej, kde o spomínané zariadenia prejavili záujem poľnohospodári z viacerých regiónov Slovenska.
„Čistenie drenážnych systémov nie je zložitý a náročný proces, ak sa vykonáva pravidelne. Ak ho ale realizujeme prvý raz po tridsiatich rokoch, je to drina. Po desaťročiach absentujúcej údržby sa nám preto na Slovensku stáva, že musíme pre zákazníka najskôr realizovať komplexnú obnovu týchto systémov,“ povedal Milan Králik a doplnil, že o takejto spolupráci jednajú už s viacerými manažérmi poľnohospodárskych podnikov. Tí si uvedomujú, že skorší nástup jarných prác, ktorý vyplýva z rýchlejšieho a rovnomernejšieho prehrievania pôdy znamená lepšie podmienky pre rast rastlín a aj samotný zber.
Konečne niečo zmysluplné a rozumné. Z toho vyplýva, že asi MP RV SR sa bude od toho dištancovať v rámci podpory obnovy hydromelioračných zariadeni. Štátna melioračná správa š.p. sa postupne transformovala z konsolidovaného podniku na predajńu z lacným tovarom. tento podnik – dnes Hydromeliorácie š.p. si robí kšeft len orezom… Celý komentár »