Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Česko zaplavujú lacné vajcia z Poľska

Česko zaplavujú lacné vajcia z Poľska
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Českých hydinárov valcuje konkurencia z Poľska. Tamojší chovatelia predávajú českým reťazcom vajcia výrazne lacnejšie. Podľa ministra poľnohospodárstva Mariana Jurečku tieto vajcia ponúkajú hlavne Kaufland a Ahold. Lacný dovoz by pritom mohol českých hydinárov prinútiť do konca roka zatvárať chovy. Informovali o tom na svojej internetovej stránke české noviny Mladá fronta Dnes.

Minister v stredu (13.7.) upozornil nielen na problém s cenou dovážaných vajec, ale aj na ich kvalitu.

„Predovšetkým v obchodných reťazcoch Kaufland a Ahold sme narazili na problematiku, ktorá sa týkala zle označených vajec alebo vajec, ktorá vôbec neboli nahlásené v dovoze do Českej republiky. Tieto vajcia sme rádovo v státisícoch kusov vracali spať do Poľska,“ uviedol Jurečka.

Poľských vajec sa v českých obchodoch objavuje čoraz viac. Česko má pritom podľa ministerstva potenciál stať sa vo výrobe vajec úplne sebestačné. Dovoz je možný, ale cena by mala byť realistická.

„V Českej republike sa výrobné náklady na výrobu jedného vajca pohybujú niekde medzi 1,50 až 1,70 koruny (5,5 – 6,3 centu) podľa technológie,“ vysvetlil Jiří Šír, námestník ministra poľnohospodárstva.

Podľa informácií ministerstva sa však vajcia z Poľska dovážajú za 80 halierov za kus. Drahšie české vajcia tak mnohé obchodné reťazce nechcú.

„Konkurovať, nebojím sa povedať dumpingovým dovozom, je veľmi ťažké,“ dodal Šír. Logicky tak českým výrobcom bude do budúcnosti vznikať strata.

„Sme presvedčení, že zahraniční výrobcovia nemôžu plniť európske normy a požiadavky, napríklad na obohatené klietky a zároveň dosahovať takéto nízke výrobné náklady,“ domnieva sa Šír.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments