Sklamanie z postoja k mliečnym problémom
Agropotravinársky komplex sa nachádza v hlbokej kríze, na prekonanie ktorej potrebuje mimoriadne prístupy. Konštatovali to v pondelok v Bratislave účastníci porady profesijných zväzov, združení a únií, ktoré sú členmi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Podľa informácie, ktorú poskytli TASR, nespochybňujú masívnu pomoc automobilovému priemyslu, ale upozorňujú, že ani agroodvetvie sa nezaobíde bez netradičných riešení.
Predseda SPPK Milan Semančík vyjadril sklamanie nad prístupom Európskej komisie (EK) k problémom mliečneho sektora. Podľa neho napriek tomu, že na ostatnom rokovaní Rady ministrov poľnohospodárstva sa účinných opatrení okrem Slovenska domáhali aj také krajiny ako Nemecko a Rakúsko, eurokomisárka Mariann Fischerová-Boelová zostala neoblomná a v podstate ponechala veciam voľný priebeh.
„Pre nás to znamená, že nemôžeme v úsilí poľaviť a v koordinácii so zahraničnými partnermi sa musíme ďalej domáhať toho, za čo sme demonštrovali nedávno v Prahe, vrátane čo najrýchlejšieho vyrovnania podpôr medzi starými a novými členskými krajinami EÚ,“ povedal Semančík.
Podľa predsedu Združenia pestovateľov obilnín Jozefa Urminského vytvárajú agrárny sektor a spracovateľský priemysel spolu s nadväzujúcimi odvetviami zhruba 200.000 pracovných miest v Slovenskej republike, prevažne vo vidieckom priestore. Ak teda štát chce v čo najväčšej miere zmierniť dopady ekonomickej krízy na zamestnanosť obyvateľstva, musí mu pomôcť podobne, ako sa to snaží robiť v iných dôležitých odvetviach.
V diskusii rezonovala nespokojnosť s pomalým vyplácaním podpôr z Programu rozvoja vidieka SR, kde sa doteraz realizoval len zlomok platieb, hoci opatrenia sa uplatňujú už tretí rok. Takisto by podľa viacerých zväzov bolo žiaduce umožniť predaj pôdy v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF) záujemcom, ktorí na nej podnikajú, alebo aspoň určiť časové rámce, dokedy sa vyriešia reštitúcie, ktoré tento proces brzdia. Samospráva sa bude domáhať tiež vnesenia jasnejšieho svetla do tvorby a deľby profitu v celom výrobno-odbytovom reťazci potravín, k čomu by mohla prispieť aj legislatívna úprava štatistického zisťovania a vykazovania ekonomických ukazovateľov obchodu, vrátane jeho zisku.
TASR o porade a jej výsledkoch dnes informoval hovorca SPPK Stanislav Nemec.