Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Britská situácia vo výrobe mlieka sa podobá tej našej

Britská situácia vo výrobe mlieka sa podobá tej našej
insert_photokoláž poľnoinfo.sk

V utorok priniesol denník Daily Mail názor Marka Allena o prvovýrobe mlieka vo Veľkej Británii. Článok generálneho riaditeľa mliekarne Dairy Crest je svojim obsahom viac ako aktuálny aj pre slovenského roľníka. Informuje totiž o tom, na čo tak trochu zabúdame. Zrkadlom globalizácie je, že prináša do jednotlivých štátov nie len svoje pozitíva, ale aj rovnaké problémy.

Britskí ťažko pracujúci poľnohospodári boli vždy jednou z  najväčších predností  našej krajiny. V poslednom období ale nebola situácia ľahká. Nepriaznivé počasie, spojené s nárastom cien krmív boli dôvodom rastu nákladov v poľnohospodárstve. Súčasne sa obchodníci snažia spotrebiteľom ponúknuť potraviny za čo najnižšie ceny. To znamená, že poľnohospodári, ale aj spracovatelia mlieka robia na hrane ekonomickej rentability. Súčasné ekonomické prostredie ale neponúka žiadne jednoduché riešenia. Som však presvedčený,  že britské poľnohospodárstvo a spracovanie potravín môže byť jedným z hlavných hnacích motorov hospodárskeho oživenia krajiny. Ako to môžeme dosiahnuť?

Po prvé, môžeme úzko spolupracovať v rámci reťazca od farmára k spotrebiteľovi s cieľom vytvoriť stabilné prostredie. Takáto spolupráca podporí investície, inovácie a rast. Mliekarenský priemysel je najväčší sektor britského poľnohospodárstva. Nízke odbytové ceny mlieka spustili vlani v lete protesty farmárov, ktorých výsledkom bolo, že obchodníci a hlavní spracovatelia mlieka mierne zdvihli nákupnú cenu. To je dôkaz, že uznávajú, že je potrebné nájsť rovnováhu medzi cenou, za ktorú prinesieme spotrebiteľov čo najväčšiu hodnotu a tým, čo zabezpečí ekonomickú rentabilitu výroby mlieka farmárovi. Niektorí z hlavných spracovateľov mlieka podpísali dobrovoľný kódex správania. Ten poľnohospodárom ponúka väčšiu vyjednávaciu silu a pružnosť v rámci zmlúv.
Po druhé je dôležité budovať užšie vzťahy v rámci dodávateľského reťazca a investovať do pridanej hodnoty. Zaujať spotrebiteľa výrobkami s vyššou pridanou hodnotou, za ktoré je ochotný zaplatiť viac.

Na to,  aby tieto opatrenia priniesli ovocie je ale potrebná dlhšia doba.  Jedna zmena vlády by však chovateľom britského mliečneho dobytka mohla priniesť podporu cez noc. Každý si želá, aby spotrebitelia nakupovali britské produkty. Situácia je ale taká, že syr vyrobený v Írsku, z írskych kráv, ale rozrezaný a balený u nás je označený ako „Vyrobený vo Veľkej Británii“. Toto je klamanie spotrebiteľa a trest pre britských poľnohospodárov, ktorí majú vyššie náklady na produkciu vzhľadom na plnenie svetových štandardov vo welfare zvierat. Jednoduché zmena predpisov o obaloch zo strany vlády by zabezpečila, že iba syr vyrábaný z britského mlieka a na britských farmách by mohol byť označený ako britský. Spotrebiteľovi by to dalo istotu, že skutočne podporuje domáci mliečny sektor a bola by to aj dôležitá správa pre našich poľnohospodárov.

Máme príležitosť oživiť hospodárstvo prostredníctvom využitia potenciálu našej vidieckej ekonomiky. Túto víziu musíme splniť, ak chceme povzbudiť ďalšie generácie poľnohospodárov pokračovať v šľapajach svojich predchodcov a udržať výrobu vysokokvalitných a cenovo dostupných potravín.

Názor Marka Allena, generálneho riaditeľa Dairy Crest (mliekareň) uverejnil 28. mája denník Daily Mail pod názvom Mliečni farmári môžu odomknúť vidiecku ekonomiku. Voľne preložil Juraj Huba – poľnoinfo.sk.

Autor článku: Daily Mail
Zdroj obrázku: koláž poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments