Česká republika rozširuje pestovanie chrenu
V Hostíně v Stredočeskom kraji začal zber chrenu. Na miestne pole sa vrátil po viac ako tridsiatich rokoch. V súčasnosti sa chren do Českej republiky prevažne dováža. Produkcia z Hostína môže aktuálne nahradiť viac ako desatinu dovozu.
Do obchodov zamieri chren z necelých 16 hektárov, ďalšie tri hektáre má farma vyčlenené na experimenty s výškou sadby, sklonmi a podobne. Zakladateľ Českej špargle a Mělnického chrenu Jiří Šafář v stredu pre ČTK povedal, že produkciu odhaduje na 120 až 150 ton.
Podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného (KDU-ČSL) sa do ČR ročne dovezie zhruba 1000 ton chrenu, a to prevažne z Maďarska a Rakúska.
Teraz sa chren zbiera tak, že sa vyoráva a ľudia ho zbierajú. Špecializovaná technika je ale na ceste.
„Dúfame, že počas 14 dní príde mechanizácia, ktorá bude vyorávať až 70 centimetrov hliny a obracať ju. Potom chren ručne vyberieme z hliny, hodíme na vlečku a následne odíde na pozberovú linku,“ opísal Šafář.
Podľa neho cenovo vychádza tunajší chren rovnako ako dovážaný, ktorý sa ale často mrazí, takže preto nie je jeho sila taká, ako u čerstvého českého chrenu.
Od prvej myšlienky po prvý zber v Hostíně uplynulo päť rokov a príprava, zabezpečenie balenia a techniky stáli asi 1 milión eur (25 miliónov českých korún). V nasledujúcich rokoch by sa plochy vysadené chrenom mohli v okolí Hostína ešte zväčšiť, podľa Šafářa by záujem obchodov bol, ale komplikácie sú s možnosťami ľudskej práce a logistikou.
„Napríklad na 30 hektárov by sme si trúfli,“ dodal pestovateľ.
Podľa ministra poľnohospodárstva produkcia chrenu z Hostína tvorí viac ako 50 percent objemu chrenu vypestovaného v ČR.
„Súčasne tým obnovujeme aj tradičnú lokálnu a regionálnu značku,“ uviedol Výborný.
Dodal, že bude rád, ak sa budú inšpirovať aj ďalší českí pestovatelia. V Hostíne produkujú tiež špargľu, tento rok ju zberali z približne 180 hektárov.