Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Celoplošná výnimka nebude

Celoplošná výnimka nebude
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Daždivé počasie v uplynulých dňoch výrazne zasiahlo do prác na poliach. Na mnohých miestach nemohli pestovatelia zberať úrodu, ani siať novú, takmer dva týždne. Počasie obmedzilo aj aplikáciu prípravkov na ochranu rastlín či hnojív.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v tejto súvislosti požiadala rezortné ministerstvo o udelenie výnimky na aplikáciu dusíkatých hnojivých látok v zraniteľných oblastiach. Tie sa do pôdy mali dostať do 20.októbra. Komora žiadala predĺžiť obdobie na aplikáciu o ďalších 30 dní, a to bez individuálneho predkladania žiadostí poľnohospodármi do Harmonizovaného registračno-informačného systému.

„Zasiať oziminy bez dusíkatých hnojív je veľmi rizikové a problémové. Potrebujeme, aby porasty dostali vhodnú štartovaciu dávku dusíkatých hnojív, aby boli pevné a silné, naštartoval sa rast. K tomu dopomáhajú aj dusíkaté hnojivá,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Ministerstvo pôdohospodárstva však žiadosti napokon nevyhovelo.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka nemohlo vyhovieť, nakoľko legislatíva neumožňuje udelenie takejto výnimky. Aktuálne platný zákon o hnojivách neustanovuje ÚKSÚP-u vydať plošnú výnimku zo zakázaného obdobia. ÚKSÚP má iba právomoc povoliť individuálnu výnimku na žiadosť žiadateľa. Individuálne mimoriadne povolenie je možné len vtedy, ak nie je porušené aj príslušné ustanovenie zákona o hnojivách t.j. ak pôda nie je zamokrená, pokrytá vrstvou snehu alebo zamrznutá.  Preto ministerstvo nemohlo udeliť výnimku a vydať mimoriadne povolenie,“ vysvetlil hovorca rezortu Daniel Hrežík.

Možnosť, ako roľníkom pomôcť zmenou legislatívy, ministerstvo v tomto momente nevidí.

„Pokiaľ by ministerstvo aj rýchlo novelizovalo zákon o hnojivách, účinnosť zákona by bola najskôr možná až od 01.01.2021, čo nerieši aktuálnu situáciu poľnohospodárom,“ dodal Hrežík.

SPPK odporúča žiadať o výnimky jednotlivo

Komora preto poľnohospodárom odporúča, aby postupovali podľa zákona a v prípade potreby žiadali o výnimky jednotlivo.

„Prístup do Harmonizovaného registračno-informačného systému je k dispozícii na webovej adrese: https://hris.land.gov.sk/. Prihlásenie do aplikácie je zabezpečené rovnakým menom a heslom ako v GSAA. HRIS umožňuje podať žiadosť o udelenie výnimky na aplikáciu dusíkatých hnojív v zakázanom období na hranice užívania, ktoré sa nachádzajú v zraniteľnej oblasti a prihlásený žiadateľ ich má evidované v GSAA,“ radí Holéciová.

Rezort pôdohospodárstva je pritom otvorený diskusii o udeľovaní výnimiek do budúcnosti.

„V rámci prípravy novely resp. nového zákona o hnojivách, je ministerstvo otvorené diskutovať o možných zmenách legislatívy, ktoré by v budúcnosti uľahčili prácu poľnohospodárom hospodáriacich v zraniteľných oblastiach. Zmeny v legislatíve je však potrebné komunikovať aj s Ministerstvom životného prostredia a predovšetkým dôležité bude stanovisko Európskej komisie,“ dodal Daniel Hrežík.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments