Po slabom roku 2017 sa produkcia vína vlani zvýšila takmer o pätinu
Po slabom roku 2017 sa produkcia vína vo svete minulý rok zotavila, pričom dosiahla takmer rekordnú úroveň. Na druhej strane, spotreba prakticky stagnovala. Uviedla to v týchto dňoch Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV).
V roku 2017 zaznamenala produkcia vína 60-ročné minimum, keď úrodu hrozna negatívne ovplyvnilo extrémne počasie v Európe, najmä sucho a početné búrky. Minulý rok sa však situácia výrazne zlepšila a produkcia vína sa zvýšila o 17 % na 292,3 milióna hektolitrov, informovala OIV. Jeden hektoliter predstavuje 133 štandardných fliaš.
Pod rast sa podpísali hlavné produkčné regióny ako Taliansko, Francúzsko a Španielsko. Všetky zaznamenali výrazný rast, pričom v každej z krajín bola produkcia minimálne o 13 % vyššia, než predstavuje päťročný priemer. Rast produkcie zaznamenali aj krajiny v Južnej Amerike. Produkcia vína v Argentíne vzrástla o 22,8 % a v Čile takmer o 36 %.
Najúspešnejším exportérom Francúzsko
Spotreba vína však podľa OIV prakticky stagnovala. V roku 2017 dosiahla 246,7 milióna hektolitrov a minulý rok to bolo približne 246 miliónov hektolitrov. Mierny pokles je možné pripísať poklesu produkcie v roku 2017, dodala OIV. Zároveň uviedla, že čísla v oblasti spotreby sú pre obmedzené údaje len predbežné.
Spomedzi 20 najväčších konzumentov vína na svete sa spotreba najvýraznejšie znížila v kontinentálnej Číne. Dosiahla 18 miliónov hektolitrov, čo predstavuje pokles o 6,6 %. Klesla aj spotreba v Británii, a to o 3,1 % na 12,3 milióna hektolitrov.
Francúzski vývozcovia odhadujú, že export ich vína a liehovín do Číny klesol v minulom roku o 14,4 %. V predchádzajúcom roku zaznamenal ešte rast o 24,5 %. Naopak, dopyt zo strany Ruska sa vlani zvýšil o 6,9 % na 11,9 milióna hektolitrov.
Čo sa týka vývozu, OIV uviedla, že celosvetový vývoz vína z pohľadu hodnoty sa vlani zvýšil o 1,2 % na 31,3 miliardy eur. V tomto smere bolo najúspešnejším exportérom Francúzsko. Jeho export vína dosiahol v minulom roku 9,3 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2017 to znamená rast o 2,8 %.
Ak stat nezacne s doslednou kontrolou povodu vina/hrozna, nase vinohradnictvo do niekolkych rokov skonci. Mzdove naklady idu neskutocne hore, vykupna cena hrozna klesa. Dnes uz nie je vynimkou, ze trzba za hrozno ani nepokryje mzdy. Dovaza sa sem hrozno, musty aj vino, ktore sa deklaruje ako slovenske. Spotrebitel s dobrym… Celý komentár »