Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Desiatky podnikov sa dostávajú do existenčných ťažkostí

Desiatky podnikov sa dostávajú do existenčných ťažkostí
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rok 2015 nebol pre poľnohospodárov v EÚ ľahkým. Európska komisia preto prijala, ako jedno z opatrení na podporu farmárov, možnosť vyplácať priame platby už od 15. októbra 2015.

Zvykli sme si na to, že na Slovensku by sa pri systéme práce Pôdohospodárskej platobnej agentúry narobilo vyplácaním zálohovej časti dotácií farmárom viacej škody, ako osohu. Zlým vysvedčením rezortu je však to, že v decembri 2015 dostalo na účty finančné prostriedky menej poľnohospodárov, ako rok predtým. Dá sa preto povedať, že Slovenská republika formu pomoci EK skorším vyplatením dotácií farmárom odignorovala.

Iste, dajú sa akceptovať chyby, ktoré  vznikajú pri podávaní žiadostí. Tie v istom percente boli, sú a budú. Systémové problémy vo funkčnosti rezortu sa ukazujú pri analýze konkrétnych prípadov ovplyvňujúcich vyplatenie dotácií. Jedným z takých je nevyplatenie podpôr poľnohospodárskym podnikom v južnej časti Banskobystrického kraja. Ide o farmárov, ktorí majú v spoločnom užívaní diely parciel s firmou Agro Rátka s.r.o. Nič nové, tento podnikateľský subjekt má dlhodobo problémy s plnením podmienok na poskytnutie dotácií.

Preto u nich PPA vykonala kontrolu, ktorá presne vyčíslila rozsah porušených podmienok. Stalo sa tak ešte v januári tohto roka. Z neznámych dôvodov však spoločnosť nemá do dnešného dňa doručené výsledky kontroly. A preto ďalších 87 (slovom osemdesiat sedem!) žiadateľov nemá vyplatené svoje podpory. Nejde o zanedbateľnú výmeru, títo poľnohospodári obrábajú poľnohospodársku pôdu spolu rádovo v desiatkach tisíc hektárov. Najmä tí, ktorí sa venujú živočíšnej výrobe, sú existenčne ohrození. Len preto, že si rezort neplní svoje povinnosti. Alebo je za tým ešte niečo iné?

Autor článku: Vladimír Chovan - podpredseda, Slovenská národná strana
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robo R.
Robo R.
15. február 2016 15:14

Tým 87 hospodárom držím palce. Hádam sa nájde niekto z úradníkov kto si trúfne na na toho jedného. Redakciu pochvaľujem za konkrétny a výstižný článok pomenovaný tak ako má byť. Palec hore.

Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Juraj Huba - poľnoinfo.sk
15. február 2016 15:24

Robo, ďakujem Ti za úprimné slová! Článok ale pripravil Vladimír Chovan, bývalý minister. Komunikoval som s ním ohľadne problémov, ktoré neustále pretrvávajú vo vydávaní rozhodnutí, ale aj vo vyplácaní platieb. Sľúbil mi, že sa na to pozrie. V sobotu sme dohodli podrobnosti a dnes ráno ma čakal v emaile tento… Celý komentár »

??
??
15. február 2016 16:30

…to toto čo má byť? Keď má niekto bordel na podniku ostatní musia trpieť? Keď zločinec pôjde “sedieť” pôjdu aj jeho susedia??… PPA zobuďte sa!!

jm
jm
15. február 2016 17:37

Patríme k 87 farmám ktoré ostali v danom regione bez dotácií. Môžem dodať len toľko . Ak by bol len ten jediný problém tak je to OK. Skúste zistiť koľkým prvovýrobc mlieka z toho istého regionu nabiehajú peniaze za mlieko od mliékární načas. Vtomto marazme je fakt umenie prežiť. Napriek… Celý komentár »

emil
emil
15. február 2016 17:43

PPA má voš v “Kožuch-u”…

pišta
pišta
15. február 2016 18:46

ako je možné, že jeden neporiadny podnik, ktorý dlhodobo má problémy s plnením podmienok na vyplatenie dotácií, iným slovom je to podvodník môže každoročne žiadať o dotácie a svojim úmyselným konaním znepríjemňuje život, existenciu ostatným, poctivým poľnohospodárom. Toto je choré! Čo robíte páni a dámy, ktorí ste zodpovední za tento… Celý komentár »

realista
realista
15. február 2016 19:45

Chlapi vy neviete však penta vas kupi ked skrachujete . Za vsetkym hladaj nieco a niekoho

farmár pu
farmár pu
15. február 2016 20:16

realista trafil kliniec po hlavičke

jm
jm
16. február 2016 0:16

pišta položil správnú otázku . No naisť správnu odpoveď bude ťažké. Hyeny poznáme podľa toho ,že sa nám smejú do tváre. Hyena alebo parazit je živočích ktorý sa priživuje na úkor iného živočícha.Zaráža ma len jedna vec .Firma neexistuje len počas dnes vládnucej strany .Kde hľadať príčinu? To ozaj sme… Celý komentár »

jm
jm
16. február 2016 0:27

Dodatok .Medzi zamestnancami PPA sa našli aj čierne ovce čo sa nalýzali veľa soli a tá škodí.Alebo,z jedlom rastie chuť?

agrarnik z HN
agrarnik z HN
16. február 2016 10:05

PPA SR začína škodiť presne tak ako po r 1989 tzv Tylov blokačný zákon za federácie z ČR. Takto nepriamo bolo položené poľnohospodárstvo aj za asistencie vtedajšieho predsedu Vlády SR J. Čarnogurského a agrárneho gynekológa Tatara. Dnes je scenár podobný a roľník opätovne padá na nos a vládna svoloč vystupuje… Celý komentár »

Pišta
Pišta
16. február 2016 14:06

K politike. Z posledných 10 rokov je osem na čele krajiny súdruh a na čelo rezortu sú dosadení ľudia, ktorých nik nevolil, neprešli výberovým konaním. Jednoducho sú tam a plnia nejaké úlohy. Výsledok ich činnosti vidíme teraz. Bravooo vážení páni… Likviduje poľnohospodárstvo, dotácie likvidujú prvovýrobcov. Prvovýrobca mlieka musí dodržať kopec… Celý komentár »

agrisato
agrisato
16. február 2016 16:56

Preto,lebo sme bez roľníckej hrdosti…

jm
jm
20. február 2016 11:56

Poľnohospodár má určite svoju hrdosť. Ja vidím skôr problém v PRV-čku. Ako problém uvediem príklady. Nerovnosť pri projektovej podpore .Každý samoživiteľ to je registrovaný farmár mal dostať rovnakú šancu. Registovaných farmárov alebo SHR bolo v roku 2014 len 951 . Podpora za znevýhodnené podmienky aj bez toho či vytváraš hodnoty… Celý komentár »