Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Žatevné práce sa presúvajú do severnejších regiónov Slovenska.

Žatevné práce sa presúvajú do severnejších regiónov Slovenska.
insert_photoarchiv

Tohtoročná žatva bola a naďalej je ovplyvňovaná dvoma fenoménmi. V prvom rade počasím, ktoré strpčuje život poľnohospodárov počas celého priebehu žatevných prác a neúmerne ich predlžuje, čo vyústilo v niektorých regiónoch do akútneho nedostatku zberovej techniky. Na juhu Slovenska v dôsledku odchodu kooperujúcich kombajnov späť do ČR a Maďarska a v severných regiónoch pre oneskorený návrat žatevnej techniky vypomáhajúcej v južnejších regiónoch.

Na mnohých miestach Slovenska bola v uplynulom týždni žatva opäť pozastavená a vývoj počasia nedovolil úplne dokončiť zber pšenice ani v južných okresoch Slovenska. V dôsledku neúmerne sa predlžujúcich žatevných prác kvalita pšenice a jačmeňa pozberaných v druhej polovici žatvy nenapĺňa očakávania poľnohospodárov.

Zo žatevného dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 11. augustu 2008 vyplýva, že zber repky olejky ukončili v 23-troch regiónoch Slovenska a v ďalších je zber prakticky pred ukončením. Z celkovej výmery 163 493 hektárov repky zozbierali poľnohospodári už takmer 96 percent, pričom priemerná hektárová úroda dosahuje 2,55 t/ha pri produkcii 398 tis. ton.

Vzhľadom na percento pokosených plôch, môžeme hovoriť o finišujúcich žatevných prácach pri jednej z našich rozhodujúcich plodín jačmeni, keď z celkovej výmery je jačmeň pokosený na 94% plôch. Už teraz môžeme povedať, že táto obilnina nesklamala a dosiahla veľmi potešiteľné výnosy, keď priemerná hektárová úroda dosiahla 3,90 t/ha a produkcia činí 782 tis. ton. Priemerná úroda za ostatných 10 rokov je 3,27 t/ha.

Údaje zo žatevného dispečingu potvrdzujú ukončenie zberu jačmeňa v 11-tich regiónoch Slovenska, pričom v trnavskom regióne bola dosiahnutá najvyššia úroda v rámci Slovenska, a to 5,20 t/ha.

Zber pšenice sa dostáva do záverečnej fázy, keď je pozberaných 84% plôch pri produkcii 1 432 tis. ton. Priemerná hektárová úroda je 4,56 t/ha.

Žatevné práce významnejšie pokročili aj pri zvyšných obilninách, keď bolo doteraz pozberaných 61% plôch osiatych ražou, 39% plôch osiatych ovsom a 40% plôch osiatych triticale.

Autor článku: SPPK
Zdroj obrázku: archiv

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments