Začali predvianočný výlov rýb
Perín/Košice 3. novembra (TASR) – Takmer 30 ton kapra, päť ton tolstolobika a rovnaké množstvo amura plánuje na predvianočný trh dodať rybničné hospodárstvo spoločnosti Edemi z obce Perín-Chym v okrese Košice-okolie. Potvrdil to dnes TASR po prvom záťahu predvianočného výlovu vedúci rybničného hospodárstva Matej Grentzer.
„Ryby chováme v nádržiach s celkovou rozlohou 110 hektárov. V tomto roku dodáme na trh množstvo porovnateľné s minulým rokom. Ľudia v našom regióne sa teda nemusia obávať, že by bol pred sviatkami nedostatok tejto tradičnej pochúťky,“ dodal Grentzer.
Najväčší záujem o živé ryby očakávajú chovatelia asi dva týždne pred Vianocami. Svoju produkciu predávajú priamo v areáli, dodávajú do obchodných reťazcov v Košiciach, prípadne ryby ponúkajú prostredníctvom ambulantného predaja v meste. Podľa vedúceho hospodárstva sa nasadenie amura, ktorý sa na Slovensku prvýkrát objavil ešte v 60. rokoch minulého storočia, osvedčilo, pretože o tento druh ryby je veľký záujem vzhľadom na jej chutné mäso.
„Navyše sa nám podarilo chovom tejto bylinožravej ryby eliminovať aj problémy so zarastaním rybníkov,“ konštatoval Grentzer.
Po čiastočnom vypustení nádrže sa ryby sústreďujú na jednom mieste, kde je betónovými panelmi upravené dno, aby sa pracovníci i technika mohli bezpečne pohybovať priamo v nádrži. Po výlove 30-metrovou sieťou potom ryby triedia podľa druhu a veľkosti do umelých nádob priamo v rybníku a premiestňujú do betónových nádrží – sádok, kde čakajú na odberateľov.
Výlov bude v Períne trvať najmenej dva týždne. V spomínanej prevádzke pracujú len štyria zamestnanci a nakoľko pri výlove je potrebných viac ľudí, už 8 rokov využívajú pomoc asi 12 odsúdených z neďalekého ústavu na výkon väzby v Šaci.
„V minulosti sme využívali na túto prácu brigádnikov. Tí sa však neosvedčili, pretože v prípade nepriaznivého počasie väčšina z nich nebola ochotná robiť. Väzni robia túto náročnú prácu za každého počasia. Každého z nich vybavíme príslušným oblečením, pretože gro tejto činnosti sa robí priamo vo vode. V priebehu dvoch dní sa naučia, ako sa má šetrne zaobchádzať s vylovenou rybou. Po niekoľkoročných skúsenostiach môžem povedať, že sa dá nich spoľahnúť,“ povedal Grentzer.
Na budúci rok predpokladajú chovatelia rýb v Perín-Chyme zvýšenie produkcie aj vďaka tomu, že chcú uskutočniť revitalizáciu ďalšieho veľkého rybníka, ktorý nebol čistený už 50 rokov. Počas týchto prác vyvezú pracovníci asi 130 kubických metrov kalu. Práce na čistení by chceli dokončiť do konca tohto roka. Pri násade polkilového kapra do vyčisteného rybníka sa podarí prevádzkovateľom chovu za rok vyprodukovať prírastok až 1,8 kilogramu. Naproti tomu v nevyčistenom rybníku, kde nie je dostatočná hĺbka, je prírastok len približne 700 gramov. V súvislosti s revitalizáciu nádrže uvažujú v budúcom roku aj o väčšej násade šťuky, ktorej v tomto roku nebude viac ako tona.