Web poľnoinfo.sk s historicky najvyššou čítanosťou
Počas pondelka sme zaznamenali viacero technických problémov webu poľnoinfo.sk. Ten základný spočíval v tom, že naše webové stránky sa načítavali pridlho a v niektorých prípadoch aj vôbec. Problém spôsobil extrémny nárast čítanosti webu, na ktorý sme neboli dostatočne pripravení.
Za ostatných 7 dní dosiahol počet užívateľov webu poľnoinfo.sk podľa Google Analytics takmer 30-tisíc a počet zobrazených článkov presiahol 60-tisíc. Čo je vôbec najviac v dvanásťročnej histórii webu. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka ide o nárast užívateľov o 600 percent a zobrazených článkov o 470 percent. Extrémna bola aj zmena v medzimesačnom porovnaní. Takúto situáciu sme aj napriek tomu, že web poľnoinfo.sk funguje na novej platforme len 16 mesiacov, nemali odskúšanú. Moduly, ktoré pri bežnom toku návštevníkov fungujú, zrazu spôsobovali problémy.
Problém spôsobovali najčítannejšie články
Poľnoinfo.sk má to šťastie, že od svojho založenia v roku 2008 spolupracuje stále s rovnakým programátorom a ten vie, ako má v takýchto situáciách, ktoré občas z hľadiska technických problémov nastanú, postupovať. Najdôležitejšia zásada je, aby sme udržali web funkčný. Aj za cenu, že časti, ktoré predpokladáme, že spôsobujú problémy, zostanú vypnuté. To samozrejme spôsobí, že web sa nezobrazuje v plnom rozsahu, ale pre čitateľov je stále prístupný.
Preto ste nás aj niektorí v priebehu pondelka, utorka ale aj stredy informovali, že napríklad nedochádza k aktualizácii počtu zobrazení článkov alebo komentárov. Naše opatrenie aby web zostal funkčný spočívalo v aktualizácii počtu zobrazení článkov len raz za 15 minút a nie po každom kliku, ako ste na to zvyknutí.
Práve v časti najčítanejších článkov za 24 hodín a 7 dní, ktoré zobrazujeme od samotného vzniku webu vznikol problém, ktorý Ľubo Jurík, technická podpora nášho webu detailne popisuje vo svojom dnes zverejnenom blogu.
„Pri takom obrovskom náraste čítanosti, ak chcel web získať informáciu o tom, ktoré články boli za posledný týždeň najčítanejšie, musel v databáze načítať skoro 20 000 riadkov údajov. Pritom ale musel prejsť všetku návštevnosť (riadky) v danej tabuľke, ktorých je aktuálne vyše jeden a pol milióna. A to všetko iba preto, aby na webe v sekcii najčítanejších článkov zobrazil nadpis piatich článkov s informáciou o ich aktuálnej čítanosti,“ vysvetľuje na svojom blogu Ľubo Jurík.
A prečo vás vôbec obťažujeme takýmto podrobným popisom technického problému, ktorý vznikol na vašom webe? Lebo občas sa jednoducho takéto veci dejú a netreba za tým hľadať žiadnu konšpiráciu.
Ak niečo nefunguje, informujte nás!
Preto ak sa Vám napríklad nezobrazí komentár, napíšte nám to. Problém majú občas diskusné príspevky, kde čitateľ uvádza prepojenia aj na iné weby. Vtedy ich zachytí antispamový systém a presunie do spamu s ďalšími často reklamnými komentármi. Len včera 23. apríla náš antispamový systém zachytil 114 spamových komentárov.
V prípade, že na webe nefungujú aj iné časti tak, ako ste zvyknutí, dajte nám vedieť. Náš systém a technická podpora ich síce sleduje, ale chyba môže nastať vždy.
Nárast čítanosti, ktorý nastal v ostatných dňoch vyplýva zo zvýšeného záujmu odbornej ale aj laickej verejnosti o náš sektor. Systém odkrývania korupcie v rezorte je len na začiatku. Poľnoinfo.sk to bude naďalej sledovať a spolupracovať s veľkými médiami na tejto otázke.
Stav, do ktorého sa dostalo naše odvetvie, nebol dobrý. Dlhodobo sme na to poukazovali, ale vždy sa to robilo len v náznakoch. Poškodení sa tvárili, že poškodenými nie sú a preto nebolo ani vinníkov. Teraz sa zdá, že prichádza možnosť urobiť poriadok a zlikvidovať chobotnicu, ktorá svojimi chápadlami vyťahovala prostriedky z poľnohospodárskych účtov.
Juraj ! To Ste Vy naľavo ? Koľko Ste mal rokov , keď sa rozbiehalo Pi ? 🙂
Agrisato, myslím, že to už sme sa dobre poznali, keďže som s Tebou v roku 2013 moderoval jednu diskusiu na Inchebe a fotka vznikla v roku 2014. Nemal som novšiu, kde sme odfotení s grafikom. A koľko som mal rokov keď vzniklo polnoinfo.sk? Dosť na to, aby som vedel, že… Celý komentár »