Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Vysoká rentabilita pestovania kukurice zvyšuje jej výmery

Vysoká rentabilita pestovania kukurice zvyšuje jej výmery
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári na Ukrajine vysádzajú kukuricu na úkor jačmeňa. V budúcej sezóne bude výška objemu exportu kukurice porovnateľná s výškou objemu exportu jačmeňa. Financie z vývozu dosiahnu prinajmenšom 2 miliardy UAH (viac ako 180 miliónov eur). Táto poľnohospodárska plodina má na Ukrajine všetky šance dostať sa zo štvrtej exportnej priečky (po pšenici, jačmeni a repke) na druhú, to znamená obsadiť pozíciu jačmeňa. Pestovanie kukurice je na ukrajinských poliach badateľné čoraz viac.

„V tejto sezóne sme sa zvýšili osevné plochy kukurice v Čerkasskej, Poltavskej, Vinnickej, Chmeľnickej, čiastočne Žitomirskej, a tiež Černigovskej a Sumskoj oblasti. Zároveň sme zámerne znížili plochy jarného jačmeňa v južných a východných oblastiach – takmer o 90 percent. Dôvodom je, že cenu tejto plodiny je ťažko predvídať, pretože závisí od hlavného dovozcu – Saudskej Arábie, ktorá diktuje takú cenu, ktorá jej vyhovuje,” hovorí pre Agro Perspective K. Khmelnitskyj, zástupca riaditeľa najväčšieho ukrajinského producenta a exportéra – spoločnosti Nibulon.

Aj v jarnom osevnom pláne tejto spoločnosti bude dominovať kráľovná polí.

„Jarná výsadba bude pozostávať iba z 850 ha jarného jačmeňa, 1,7-tisíc ha sóje, 15,5- tisíc hektárov kukurice a 11,5- tisíc hektárov slnečnice olejnej. Okrem toho plánujeme vysadiť aj cirok na 2,6 ha,“ hovorí zástupca spoločnosti Nibulon.

Trend nahradiť jačmeň kukuricou, podporujú aj ďalší výrobcovia, pretože ich na to orientujú exportéri.

„Podľa predpovedí vývoja amerického poľnohospodárstva v najbližšom desaťročí, prioritnými plodinami bude kukurica, pšenica a cirok. Jačmeň ako exportná plodina stráca svoju pozíciu. Jeho spotreba je veľmi obmedzená – svetový trh spotrebuje do 15 miliónov ton za rok. V bežnom hospodárskom roku predáme 6 mil. ton, ale nárast dopytu sa neočakáva, pretože kupujúci je len jeden – Saudská Arábia, a tá každoročne zakupuje stabilné objemy. Preto v najbližších niekoľkých rokoch táto plodina nemá žiadnu perspektívu,” hovorí Vladimír Klimenko, predseda Ukrajinskej obilninárskej asociácie (UGA).

Podľa neho by mali výrobcovia i vývozcovia vsadiť na pestovanie kukurice.

„Kukurica je veľmi perspektívna. Dôvody je potrebné vidieť aj v jej využití na výrobu biopalív,“ uviedol V. Klimenko.

Na pestovaní kukurice má záujem predovšetkým USA, to znamená, že tak ako aj v prípade repky olejnej, ukrajinskú ekonomiku začnú financovať výrobcovia biopalív.

Na perspektívy kukurice na zahraničných trhoch poukazujú aj odborníci. E. Malyšková, analytička spoločnosti UkrAgroConsult, vysvetľuje zvýšený záujem poľnohospodárov o pestovanie kukurice, tým, že táto plodina je ekonomicky výhodná.

Pestovanie kukurice je v tomto hospodárskom roku veľmi lákavé. Jej cena je podľa uzavretých v rokoch 2009 – 2010 obchodných zmlúv v priemere 1300 – 1350 UAH (119 – 124 eur) za tonu. Pričom náklady na jej produkciu nepresiahli 680 UAH (62 eur). V silách bola jej cena 1100 UAH za tonu. Možno povedať, že medzi obilninami je kukurica najziskovejšia – asi 70 %. Napríklad: rentabilita jačmeňa je nižšia ako 10 %, pšenice – 25 %. V týchto ukazovateľoch prekoná kukuricu iba repka olejná a slnečnica, rentabilita ktorých v tejto sezóne bola takmer 100 %,” hovorí Malyšková.

Podľa nej v rokoch 2010-2011 záujem o kukuricu neklesne. Naopak, osevné plochy kukurice sa zvýšia.

„Myslím si, že v tejto sezóne bude kukurica vysadená na najmenej 2,5 miliónoch hektároch, v minulom roku bola vysadená na 2,2 miliónoch ha. Aj producenti sa už vyjadrili, že najmenej polovicu plôch zničených ozimín nahradia kukuricou,” hovorí analytička.

V októbri až marci (2009-2010) bolo exportovaných 4,2 milióna ton kukurice. Na základe podpísaných obchodných dohôd, do júna bude vyvezených ešte ďalších 700 – 900 tisíc ton. Celkovo v bežnom hospodárskom roku Ukrajina predá na zahraničných trhoch 4,9 – 5,1 miliónov ton kukurice. V novej sezóne bude po ukrajinskej kukurici vysoký dopyt zo strany tradičných zákazníkov – Egypta, Sýrie a Izraela. Očakávaná úroveň vývozu bude prinajmenšom 6 miliónov ton, čo zodpovedá očakávaniam o výške exportu jačmeňa. V budúcnosti, ako sa odborníci domnievajú, kukurica vytlačí jačmeň z priečky poradia exportných plodín.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments