Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Výrobca ikonických sladkostí predchádza do zahraničných rúk

Výrobca ikonických sladkostí predchádza do zahraničných rúk
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

I.D.C. Holding je z hľadiska minuloročných tržieb piatym najväčším potravinárskym podnikom na Slovensku. Výrobca trvanlivého pečiva a cukroviniek značiek Sedita, Figaro a Verbena prechádza do rúk írskeho výrobcu potravín a nápojov Valeo Foods Group, ktorého vlastníkom je americká investičná spoločnosť Bain Capital.

„Začiatkom augusta podpísal súčasný a zároveň jediný majiteľ spoločnosti Pavol Jakubec zmluvu o predaji 100 % akcií svojej firmy s Valeo Foods Group,“ informuje tlačová správa I.D.C. Holding.

Slovenské pečivárne, národný podnik, vznikli v Seredi v roku 1953 zlúčením viacerých lokálnych dielní a prevádzok z celého Slovenska. Za viac ako sedemdesiat rokov fungovania sú ich najpredávanejším produktom Horalky. Prvý raz ich vyrobili v roku 1965 a v súčasnosti dodávajú na trh viac ako 250 miliónov kusov Horaliek ročne. Nemenej obľúbené sú oblátky značky Mila, ktoré spotrebitelia poznajú od roku 1970 a Lina, ktorá prišla na trh v roku 1988. Pod značkou Sedita výrobca ponúka aj keksy Vesna, Kávenky, Kakavové rezy, Tatranky, Mäta či Attack.

„Skupina Valeo Foods je jednou z najrýchlejšie rastúcich európskych potravinárskych skupín a jedným z popredných európskych výrobcov a dodávateľov kvalitných sladkostí, snackov a občerstvenia. Portfólio Valeo Foods Group s tržbami presahujúcimi 1,5 miliardy eur zahŕňa viac ako 80 značiek, medzi inými Rowse Honey, Kettle, Balconi alebo Jacob’s, ktoré si vychutnávajú zákazníci v 106 krajinách sveta,“ informuje tlačová správa.

Spoločnosti I.D.C Holding sa vlani zvýšili tržby o 22 percent na 163,2 milióna eur. Samotný zisk spoločnosti poklesol o 38 percent na 16,38 milióna eur. Za posledných takmer 30 rokov sa pod I.D.C Holding začlenilo Figaro Trnava, čokoládovne v Cíferi, či výroba perníkov v Holíči. Mnohé z výrob boli v priebehu rokov koncentrované do hlavného závodu v Seredi. Od roku 2005 dochádza aj k začatiu výroby piškót.

„Prevzatím tradičných značiek, výrobných kapacít a celej stredoeurópskej distribučnej siete I.D.C. Holdingu, si chce skupina Valeo Foods vybudovať pevnú pozíciu na rýchlo rastúcom východoeurópskom trhu a posilniť segment sladkostí vo svojom portfóliu. Spoločnosť I.D.C. Holding bude tvoriť základný kameň jej pôsobenia v tomto regióne,“ informuje I.D.C Holding.

Tlačová správa neuvádza v akej hodnote bol obchod uzavretý. I.D.C Holding informuje, že transakcia podlieha obvyklým podmienkam uzavretia vrátane schválenia regulačnými orgánmi a jej dokončenie sa očakáva do konca roka 2024.

Piaty

Pečiváreň v Seredi za posledné roky preinvestovala v súvislosti s modernizáciou výroby 100 miliónov eur. Aktuálna ročná produkcia dosahuje 35 tisíc ton cukroviniek. Ešte v roku 2010 spoločnosť vyrábala 23 tisíc ton pečiva. V roku založenia pečivárni v Seredi to bolo necelých 5 tisíc ton.

Z hľadiska údajov na portáli Finstat je najväčším potravinárskym podnikom Nestlé Prievidza s tržbami 263,7 milióna eur, nasleduje bratislavská mliekareň Meggle s 263,4 miliónmi eur, spracovateľ mäsa Mecom s takmer 186 miliónmi eur a pivovar Plzeňský Prazdroj vo Veľkom Šariši s tržbami takmer 167 miliónov eur. Piate miesto patrí spoločnosti I.D.C Holding.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments