Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z ekonomiky

Výkvet, elita a srdce krajiny

Výkvet, elita a srdce krajiny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Jozef Sedlák dlhoročný novinár denníka Pravda.

Pred dvadsiatimi rokmi Klub poľnohospodárskych novinárov zorganizoval prvé Top Agro Slovensko. Bolo to nedávno, ba vlastne už dávno. Trochu sa nás pri pohľade na rok 1995 zmocňuje nostalgia a zároveň rešpekt. Dvadsať rokov nie je málo ani v živote človeka, ani celej spoločnosti.

Ako vlastne vzniklo Top Agro Slovensko? Bolo spontánnou reakciou na zmeny, ktoré priniesol november 1989. Päť rokov po revolúcii slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo hľadalo svoju novú identitu a potrebovalo sa vymedziť jednak v nových spoločenských, politických a ekonomických pomeroch vnútri krajiny a jednak voči svetu.

Slovensko, ešte aj dnes to vidíme, je mladá a za jeho hranicami nie veľmi známa krajina, ale predsa už zapísaná do povedomia sveta. To v časoch, keď sa búrlivo mení svet a každú chvíľu prepisujú hranice, vôbec nie je jednoduché. Jedno z prvých svedectiev o Slovensku ako o kultúrnej a vyspelej krajine podali zahraniční novinári. V roku 1995 sa konal na Slovensku kongres Medzinárodnej federácie poľnohospodárskych novinárov (IFAJ). Prihlásilo sa naň 120 žurnalistov naozaj z celého sveta. Prišli Američania, aj Rusi, Japonci aj Nemci, Austrálčania aj Briti, Rakúšania i Holanďania, Belgičania aj Novozélanďania, nebolo kontinentu bez svojho zástupcu.

O kongrese sa rozhodlo v USA v Chicagu v roku 1992, keď ho pridelili Československu, to sa však už rozdeľovalo a novinári z oboch vznikajúcich republík sa dohodli, že organizáciu podujatia si rozdelia: dva a pol dňa pobudnú novinári na Slovensku a dva a pol dňa v Česku. Štartovalo sa na Slovensku. Nie v Prahe, ale v Bratislave. Už to bola výhra.

Svet dovtedy nevedel nič o poľnohospodárstve, ktoré sa zrodilo za železnou oponou. Ako ho predstaviť? Novinári neveria rečiam, ale vlastnej skúsenosti, a tak sme vybrali niekoľko špičkových poľnohospodárskych družstiev, obchodných spoločností a prvých súkromne hospodáriacich roľníkov – top agro podniky Slovenska, aby si predstavitelia siedmej veľmoci utvorili názor o slovenskom poľnohospodárstve.

Na slovenský kongres sa dodnes spomína ako na výnimočnú akciu. Bolo to prvé veľké stretnutie Západ – Východ, ktoré obom stranám otvorilo oči. Začali sme sa lepšie chápať a my, novinári, sme si vtedy uvedomili, že môžeme stimulovať rozvoj chlebového odvetvia cieľavedomým výberom najlepších manažmentov, tých, čo svojím hospodárením v ničom nezaostávajú za najvyspelejšími poľnohospodárskymi krajinami. Tak vznikol nápad vyhodnocovať sto najlepších manažérov a farmárov v agropotravinárstve.

Myšlienka našla podporu u vtedajšieho ministra pôdohospodárstva Petra Bacu a záštitu nad ňou prebrali všetci ďalší ministri bez ohľadu na politické spektrum, z ktorého vzišli. Za svoju ju považujú aj predsedovia SPPK a AKS. Top Agro je ojedinelá súťaž, nie je to súbor náhodne vybraných podnikov podľa sympatií poroty, ale najlepších hodnotí podľa objektívne zvolených ekonomických kritérií Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva, dnes súčasť NPPC. 

V priebehu dvadsiatich rokov Top Agro objavilo celú plejádu talentovaných a vynikajúcich manažérov, skvelých hospodárov, ľudí, ktorí rozumejú pôde, rastlinám, zvieratám a svojej krajine. Objavili sme ľudí s horúcim roľníckym srdcom, s veľkou tvorivou fantáziou, ktorí dokazujú, že Slovensko originálnym spôsobom obohacuje európske i svetové poľnohospodárstvo.

Súťaž sme rozbiehali vo chvíli, keď poľnohospodárstvo bolo akoby bokom pozornosti spoločnosť. Opäť sme pritiahli oči verejnosti k ľuďom, ktorí sa starajú o krajinu, jej sýtosť a zdravie. Až s odstupom času opäť oceňujeme a doceňujeme rolu poľnohospodárstva v našom každodennom živote.

Nás novinárov teší, že sme aspoň trochu naplnili to, čo je zmyslom našej práce: všímať si a zastávať sa ľudí, ktorí sú soľou a krvou našej zeme.

Autor článku: Jozef Sedlák - predseda Klubu poľnohospodárskych novinárov pri SSN
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Jozef Sedlák dlhoročný novinár denníka Pravda.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
m....n
m....n
7. október 2015 23:39

Je to skvelá súťaž kým nezačali na poprednych miestach končiť zahraničné spoločnosti a tým dali najavo slovenskej verejnosti že slovensky farmari ktory to budovali cele roky su neschopny a preto treba dat vsetko cudzincom ,mi slovaci sme ostali akymsi odpadkovym kosom europskej spolocnosti .

agrisato
agrisato
8. október 2015 19:31

Ale prečo ? Pretože sme zabudli na našu roľnícku hrdosť, a prijali sme dočasné veľké dotácie!!!!!!! Do času…