Vinohradníctvo čakajú zmeny
V Skalici sa stretli poprední slovenskí a zahraniční odborníci na dvojdňovej konferencii o vinohradníctve. Jednou z hlavných tém bol aj nový vinohradnícky zákon.
Prechádzame z takzvaného nemeckého, na francúzsky spôsob označovania vínneho moku.
„To bude znamenať, že vína budeme posudzovať nie podľa toho, koľko cukru je v mušte, ale podľa oblasti z ktorej pochádzajú. Ja tento krok vítam, aj keď pre ľudí prinesie pravdepodobne veľa zmätku,“ hovorí Fedor Malík, enológ a člen porôt zahraničných vinárskych súťaží vo vysielaní Farmárovej nedele.
Mnohí vinohradníci si ale veľa sľubujú aj od pripravovaného povolenia predaja z roľníckeho dvora.
„Vidím inšpiráciu v Rakúsku. Veľké podniky začínajú mať problémy a keby sa táto otázka legislatívne doriešila a vinohradníci môžu predávať víno z dvora, mohli by si s týmto spôsobom privyrobiť. Vínne cesty, ktoré tu máme sa musia stať skutočnými, pravými vinnými cestami, kde sa ľudia môžu nadýchať atmosféry starých pivníc,“ povedal Vladimír Mrva, skúsený vinohradník a vinár z Trnavy.
Prínosom budú aj nové podpory pre vinohradníkov.
„Podporujeme napríklad reštrukturalizáciu vinohradov, výsadbu nových druhov viniča, zvyšovanie počtu krov,“ uviedla Jarmila Dúbravská z Ministerstva pôdohospodárstva SR.
Ako tvrdí Jaroslava Pátková, riaditeľka Výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho v Bratislave, novinkou je, že platby budú aj za to, že niekto hospodári v systéme integrovanej produkcie.
„Integrovaná produkcia je niečo medzi konvenčným a ekologickým obhospodarovaním vinohradu. Pri integrovanej produkcii sú presne určené množstva chemických prostriedkov, obdobie ochrany vinohradov a prípravky, ktorými sa môže vykonávať ochrana vinohradu,“ hovorí Jaroslava Pátková.
Ďalej pripomína, že vinohradníci môžu využiť podpory aj na investície do maloobchodných predajní a na poistenie úrody.