V zložitej situácii o prioritách rezortu pôdohospodárstva
Minister pôdohospodárstva, Stanislav Becík, bol prvým hosťom relácie Rádia Regina – Farmárova nedeľa. So Soňou Ludvighovou, moderátorkou relácie, sa rozprávali o súčasnej situácií v poľnohospodárstve a aj o možnostiach, ako našim roľníkom v neľahkej situácií pomôcť.
Minister zopakoval, že saldo zahraničného obchodu s agrárnymi komoditami, je naozaj vysoké.
„Preto sa prijali určité systémy, ktoré hovoria, že masívne podporíme chov kráv s produkciou a bez trhovej produkcie mlieka. Pri kravách, s produkciou mlieka, ma mrzí najmä realizačná cena. Verím ale, že dôjde k zlomu. Preto by som chcel aj chovateľov vyzvať, aby vydržali v týchto zložitých podmienkach. Verím totiž, že musí nastať obdobie zlepšenia,“ povedal minister k zložitej situácií v prvovýrobe mlieka.
Zmeny sa črtajú aj v novele zákona, kde by sa poľnohospodárska pôda, pôda neznámych vlastníkov a štátna pôda, v správe Slovenského pozemkového fondu, prioritne prenajímala poľnohospodárom, ktorí budú na tejto pôde vytvárať hodnoty, zhodnocovaním produktov rastlinnej výroby, špeciálnej rastlinnej výrobe, alebo sa budú venovať inej činnosti, ktoré budú mať súvis a dopad na túto pôdu.
„Ide nám o to, aby sme na 50 a menej hektárov ornej pôdy, alebo na 100 a menej hektárov TTP, vytvorili na vidieku jedno pracovné miesto. Náš záujem je podporiť najmä podnikateľov, ktorí sa budú venovať týmto aktivitám,“ uviedol Stanislav Becík, v novej relácií Slovenského rozhlasu 2 .
Ministerstvo má záujem masívne podporovať aj chov oviec a kôz. Prijali zásadu, že v roku 2009, každý, kto bude mať v nájme, alebo vo vlastníctve 20 a viac hektárov TTP a tieto porasty nebudú v ochrannom pásme vodného zdroja, bude musieť mať na každý hektár 0,1 VDJ.
„Nie je to veľa, pretože 1VDJ je šesť oviec, tak to nie je, ani jedna ovečka na hektár. Treba ale počítať, že v budúcom roku už bude toto číslo rádovo rásť. Krajinotvorbu nám musí robiť hospodárske zviera a nie mulčovač,“ uviedol minister a vyjadril aj podporu chovu ošípaných, rozvoju chovu koní, ale aj záujmom pritiahnuť obyvateľstvo k chovu husí a včelárstvu.
Pri rastlinnej výrobe je línia jasná.
„Ide nám o to, aby sme v priamych platbách nepodporovali len poľnohospodársky vybrané plodiny, ale podporili všetky plodiny pestované na ornej pôde, vrátane podpory zemiakov, cukrovej repy a krmovín na ornej pôde,“ hovorí Stanislav Becík.
Cieľom ministerstva je, aby sa každý v týchto aktivitách našiel. To znamená aj ten, čo bude robiť veľkoplošnú špeciálnu poľnohospodársku výrobu, alebo tí, ktorí pôjdu smerom diverzifikácie výroby.
„Chystáme sa, v Opatrení 1.1 a v Opatrení 1.2 – Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013, vyhlásiť nové výzvy, ktoré povedú k diverzifikácií a špecializácií odvetví, smerom na vytváranie nových pracovných príležitostí. Moja predstava je podporiť najmä menších podnikateľov na pôde, samozrejme s jasne stanovenými pravidlami hry. Tu sa nebude môcť zaujímať o investície niekto, kto by ich v rámci efektívnosti svojich podnikateľských aktivít, nevedel využiť,“ upozorňuje Stanislav Becík.
Ministerstvo predpokladá, že týmto dôjde k rozvoju odvetví ovčiarstva, chovu kráv bez trhovej produkcie mlieka, produkcie hydiny, ale i v aktivitách, ktoré sú smerované na predaj produktov priamo z farmy poľnohospodárskeho podniku.