Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

V Koši nechýbajú zemiaky, ani mlieko

V Koši nechýbajú zemiaky, ani mlieko
insert_photo3 x autor

Agrodan, hornonitrianska farma inžiniera Daniela Leitmana je zaujímavá postupnosťou krokov, ktorými tento vyštudovaný agronóm realizuje svoj podnikateľský zámer. Akoby prepisoval zaužívané vzorce správania, ktoré platia v našom poľnohospodárstve.

 „Desať rokov bola predmetom môjho záujmu len rastlinná výroba. Neskôr som po bývalom kolegovi, s ktorým sme sa poznali ešte z čias spoločného družstva, prevzal chov hovädzieho dobytka,“ hovorí Daniel Leitman.

Pred viac ako dvadsiatimi rokmi pôvodné družstvo prenajalo jednotlivé výrobné úseky svojim zamestnancom. Tak ako začal Daniel Leitman hospodáriť v katastroch obcí Koš a Nováky, tak si  výrobné zariadenia družstva prenajali aj ďalší siedmi zamestnanci podniku.

„Výmera poľnohospodárskej pôdy je od začiatku podnikania stabilná a dosahuje 1450 hektárov, z toho je 1220 ornej. Do prevzatia živočíšnej výroby sa o nás hovorilo ako o botanickej záhrade. Okrem tradičných plodín sme skúšali aj mak, rascu, požlť farbiarsky, ľan a zo zeleniny napríklad cibuľu a hrach. Zmena nastala v roku 2005, keď sa osevný postup musel prispôsobiť potrebám chovu hovädzieho dobytka,“ hovorí Daniel Leitman a dopĺňa, že v súčasnosti je štruktúra výroby už niekoľko rokov ustálená. Pestovanie hustosiatych obilnín si z celkovej výmery ukrojilo 550 hektárov, kukurice 220 hektárov a repky 200 hektárov.

„K štruktúre výroby patrí aj produkcia cukrovej repy, ktorú realizujeme na osemdesiatich hektároch a zemiakov, ktoré pestujeme na päťdesiatich hektároch,“ hovorí Daniel Leitman .

Zemiaky hornonitrianski hospodári umiestňujú do svojej podnikovej predajne, ktorá sa nachádza neďaleko prievidzskej autobusovej a železničnej stanice. Tu okrem druhého chleba nájdu zákazníci aj kŕmne obilie, zeleninu a ovocie. Zvykli si aj na plnotučné mlieko priamo z farmy. Už takmer päť rokov je pred predajňou umiestnený jediný prievidzský mliečny automat, ktorý denne vyčapuje 300 litrov kvalitného hornonitrianskeho mliečka. To sa dorába na novovybudovanej farme, ktorá bola odovzdaná do užívania v roku 2011.

„Prešli sme do moderných priestorov, čo bol samozrejme veľký skok tak pre zamestnancov, ako aj pre zvieratá. Dôsledkom bolo, že naša úžitkovosť dokonca prechodne poklesla. V pôvodných priestoroch sme výrobu mlieka realizovali formou väzného ustajnenia a dojením do sklených potrubí,“ hovorí Daniel Leitman, ktorého farma dnes patrí medzi najmodernejšie na Slovensku.

 „V období opustenia pôvodných priestorov dosahovala ročná úžitkovosť na dojnicu 6200 litrov. Dnes je o 2000 litrov vyššia a investícia priniesla aj zlepšenie zdravotného stavu a reprodukčných ukazovateľov dobytka,“ pochvaľuje si Daniel Leitman.

Ten si uvedomuje, že v súčasnom období je prvoradé splatenie úverov za modernizáciu farmy a aj preto nákup novej techniky nenapreduje rýchlosťou, ako boli zamestnanci zvyknutí do roku 2011. Tí by ale nemenili. Nedávna investícia znamenala stabilizáciu živočíšnej výroby a tým aj ďalší vklad do zamestnanosti. V súčasnosti na košovskej farme pracuje štyridsať ľudí.

Spolu s investíciou do ustajňovacích priestorov pre takmer 300 kusov dobytka sa rozbehla aj výstavba novej administratívnej budovy. Snažili sme sa vytvoriť nadštandardné podmienky pre zvieratá, aj pre zamestnancov. Keď chceme dosahovať nadpriemerných výsledkov, musíme mať vytvorené aj také podmienky,“ hovorí Daniel Leitman.

„Výroba mlieka potrebuje kvalitné krmivo,“ hovorí Daniel Leitman svojmu synovi. 

Sebeúspešnejšie podnikanie sa ale nezaobíde bez pohľadu za horizont. Tam Daniel Leitman vidí spotrebiteľa a nasledovníka. Snaží sa o oboje.  Naposledy oslovili zákazníkov na regionálnych dožinkových slávnostiach, ktoré sa konali v neďalekej Prievidzi. Cieľom bolo potešiť oko a chute verejnosti produktami priamo z hornonitrianskych fariem. Na realizácii zámeru propagácie značky AGRODAN sa podieľa aj jeho syn, ktorý úspešne ukončil ďalší semester. Práve do jeho schopností vkladá Daniel Leitman nádeje. Pocit z úspešného predania pomysleného štafetového kolíka vedenia rozbehnutej firmy je z hľadiska nasledujúcich rokov minimálne tak dôležitá, ako premyslené ekonomické riešenia a investície v súčasnosti.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 3 x autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
12. november 2014 14:09

Čo dodať – je ozaj dobrý

Nelly
Nelly
18. apríl 2019 20:39
Odpoveď na  agrarnik zHN

Hmm, to bolo snad v roku 2014. Kd volakto dostatocne zaraba, este nemusi znamenat, ze je „dobry“. Dnes, 18. 04.2019, sm bola v Leitmanovych (3 Leitmanovci) obchodiku Agrodan v Prievidzi nakupit a parkrat ma obchadzali mrakoty: Zemiaky a cibula,ktoré som mala v kosicku, pochadaju z HOLLANDSKA, a to bez deklaracie… Celý komentár »

Michal
Michal
24. apríl 2019 9:38

Vážena Nelly, podľahli ste súčasnej ideológii o ekológii a zdravom a nezdravom štýle a pod. Nechcem vás poučovať, ale skôr zareagovať, aby ste sa zamysleli nad súčasnosťou. Čo sa týka zeleniny a ovocia všetko je veľmi diskutabilné čo je zdravšie či to holandské, alebo naše. Viete neviem ako by ste… Celý komentár »