Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Takmer európsky priemer v ekologickom hospodárení – ktorý však rokmi klesá

Takmer európsky priemer v ekologickom hospodárení - ktorý však rokmi klesá
insert_photoautorka

Slovensko je jedným z dvoch štátov Európskej únie, kde sa v období medzi rokmi 2012 a 2021 znížila výmera ekologicky obhospodarovaných poľnohospodárskych plôch. Vo väčšine štátov táto forma hospodárenia stúpa, v celej EÚ dokonca v tomto období vzrástla o 68 percent. Vyplýva to zo štatistík, ktoré uverejnil Štatistický úrad EÚ Eurostat.

Pokles nie je veľmi významný, len o 1,1 percenta zo 164 360 hektárov obhospodarovaných ekologicky v roku 2012 na 162 565 hektárov v roku 2021. Oveľa výraznejší pokles ako Slovensko zaznamenalo Poľsko (o 16,2 percenta). Naopak v Portugalsku a v Chorvátsku výmera ekologicky obhospodarovaných poľnohospodárskych plôch vzrástla rekordne, takmer na štvornásobok.

Európsky priemer. Chorvátsko aj Poľsko sú za nami

V súčasnosti sa podľa údajov Eurostat ekologické poľnohospodárstvo realizuje na 15.9 milióna hektárov v EÚ, čo predstavuje 9,9 percenta celkovej poľnohospodársky využívanej pôdy. Trojica na čele rebríčka je Rakúsko (26% z celkovej poľnohospodársky využívanej pôdy v roku 2020), Estónsko (23% v roku 2021) a Švédsko (20% v roku 2021). Dobre si vedie aj Česká republika s viac ako 15 percentami.

Slovensko je na to len o niečo horšie ako priemer EÚ. Za nami sú v rebríčku napríklad Maďarsko a Rumunsko, kde v spomínanom období výmera ekologicky obhospodarovaných poľnohospodárskych plôch vzrástla na viac ako na dvojnásobok (v Maďarsku o 125%, v Rumunsku o 101%). Za nami sú aj dve krajiny s najvyšším nárastom (Chorvátsko) a najvyšším poklesom (Poľsko).

Rumunsko a Poľsko patria zároveň k šestici krajín EÚ, kde sa ekologicky obhospodaruje menej ako päť percent celkovej poľnohospodársky využívanej pôdy. Rebríček uzatvára Bulharsko (1.7%) a Malta (0.6%).

Len Rakúsko už dnes spĺňa ciele EÚ do roku 2030

Rozvoj ekologického poľnohospodárstva je jedným z cieľov programu Európskej komisie Z farmy na stôl. Cieľ je obhospodarovať ekologickým spôsobom 25 % z celkovej poľnohospodárskej plochy v EÚ v roku 2030. To predstavuje viac ako dvojnásobný rast oproti dnešku. Otázka je, nakoľko je tento cieľ reálny. Nárast v EÚ za uplynulých desať rokov bol významný, takmer o 70 percent, je to však stále pomalé tempo vzhľadom na ambície.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments