Sucho v Európe ohrozuje úrodu jačmeňa
Súčasné horúce a suché počasie v Európe ohrozuje úrodu jačmeňa, čo môže spôsobiť problémy pivovarom, ktoré potrebujú slad. Úroda v dôležitých oblastiach v Škandinávii, severnom Nemecku a Pobaltí by mohla byť o 30 až 40-percent nižšia, než je obvyklé, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na odhady obchodníka s poľnohospodárskymi plodinami Evergrain Germany.
Obavy z úrody sa už premietajú aj do cien jačmeňa, ktoré prudko rastú. Niektoré nemecké pivovary už začali zvyšovať ceny piva, upozornil obchodník spoločnosti GrainCom Stefan Vollmar. Avšak ďalší analytici upozorňujú, že slad činí iba nepatrnú časť nákladov na výrobu pollitra piva.
Mimoriadne horúce počasie v Škandinávii spôsobilo, že žatva začala o tri až štyri týždne skôr, než je obvyklé. Počasie ublížilo plodinám a podľa poradenskej firmy RMI Analytics bude v EÚ chýbať 490.000 ton jarného sladovníckeho jačmeňa. EÚ zažije nedostatok tejto plodiny prvýkrát po ôsmich rokoch. Ešte pred dvoma mesiacmi obchodník s obilninami Robin Apple očakával, že v Európe bude prebytok sladovníckeho jačmeňa v objeme viac ako jeden milión ton.
Výkonný riaditeľ firmy Evergrain Andries de Groen sa domnieva, že úroda jarného jačmeňa v EÚ by mohla byť desať percent pod päťročným priemerom. Slabú produkciu v severnej Európe by mohla vykompenzovať úroda vo Francúzsku, kde je zber vynikajúci a mohol by zabezpečiť dostatok dodávok.
„Čím viac idete na sever, tým je to ťažšie,“ upozornil Vollmar. „Je ťažké si byť istý konečným výsledkom úrody, ktorú sme teraz začali. Ale očakávame, že objem bude pomerne nízky a budeme mať problémy s kvalitou.“
Ceny francúzskeho sladovníckeho jačmeňa sa od apríla zvýšili o viac ako 35-percent a sú najvyššie od roku 2013, vyplýva z údajov Commodity3. Druhý najväčší pivovar na svete Heineken vo svojej správe za druhý štvrťrok varoval pred vyššími cenami komodít. Uviedol, že slabá úroda v Európe nebude mať tento rok negatívny vplyv na výsledky, avšak odmietol komentovať dopad v ďalšom období.
„Je to výrazné zvýšenie ceny,“ uviedol de Groen.
Domnieva sa, že pivovary sa budú musieť vysporiadať s rastom cien, ak nemajú uzavreté termínové kontrakty.
RMI tiež upozornila, že sladovne budú musieť platiť viac za kvalitnejšie obilie, alebo zmeniť svoje postupy výroby sladu. Horúce počasie totiž tiež znižuje kvalitu jačmeňa. Na trhu tak zrejme bude prebytok obilia použiteľného iba pre kŕmenie hospodárskych zvierat.
Sucho už v máji determinovalo , že výnosy jačmeňa budú o 15 -25% nižšie ako je priemer to sme vedeli už pred dvoma mesiacmi. Ale prečo autor neuvedie a to si myslím , že dobre vie keď spomína uvedené analitické firmy AKÉ sú momentálne ceny vo francúzku alebo v nemecku… Celý komentár »
Palec hore. Správny postreh.