Sucho sa negatívne premieta do tohtoročnej úrody
Dlhodobé sucho sa negatívne podpisuje pod tohtoročnú úrodu. Poľnohospodárske družstvo v bratislavskej mestskej časti Vajnory očakáva o 25 až 40 % nižšie výnosy obilnín než v minulom roku.
„Vlahy je veľmi málo. Jarné jačmene sú biedne, podpriemerný vzrast má aj kukurica. Ani ozimná pšenica nie je na tom lepšie. Má kratšie klasy s drobným zrnom. Máme síce vybudované závlahy, no nemôžeme si dovoliť ich využívať. Ceny energií sú veľmi vysoké a nákupné ceny jačmeňa či pšenice tak nízke, že by sme vyrábali s príliš vysokými stratami. Naše straty nedokážu pokryť ani štátne dotácie. Pod závlahami držíme len jabloňové sady, kde by sucho mohlo spôsobiť vyschnutie stromov,“ povedal pre TASR predseda družstva Marián Brúder.
Predražené náklady na krmoviny sa následne premietajú aj do cien produktov živočíšnej výroby.
„Ako máme vyrábať mlieko pri nákupnej cene 0,17 eura (5 Sk), keď máme náklady vo výške 0,40 eura (12 Sk) na jeden liter? Už sa neoplatí ani likvidovať stáda, lebo nákupná cena za hovädzie mäso klesla tak nízko, že je pre nás nerentabilná. Navyše by sme prišli aj o dotácie, lebo sme sa zaviazali zachovať kmeňové stavy hovädzieho dobytka,“ uviedol Brúder.
Družstvo pestuje sladovnícky jačmeň na výmere 200 ha, kukuricu na 250 ha a tiež pšenicu na ploche 250 ha.
„Možno očakávať, že ceny obilnín sa oproti minulému roku zdvihnú kvôli značným výpadkom v úrode. Naše družstvo má určitú výhodu, že sme si nechali pšenicu z vlaňajšej úrody. Nepredali sme ju za stanovenú nákupnú cenu 100 eur (3012 Sk) za tonu, čo je už pod našimi výrobnými nákladmi. Keď sme aj uvažovali odviesť a predať ju na východe Slovenska, zaplatili by sme približne 33 eur (994 Sk) za tonu železniciam za prepravu. A to už by bol pre nás likvidačný predaj s vysokou stratou. Je priam neuveriteľné, akým tempom vzrástli ceny za energie, chémiu po revolúcii, no nákupné ceny produktov od prvovýrobcov sa pohybujú približne na rovnakej úrovni ako za socializmu,“ dodal Brúder.