Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Štáty EÚ sa zhodli na predĺžení voľného obchodu s Ukrajinou, platia však obmedzenia

Štáty EÚ sa zhodli na predĺžení voľného obchodu s Ukrajinou, platia však obmedzenia
insert_photopixabay.com

Zástupcovia členských štátov EÚ dnes podporili nový kompromis v súvislosti s predĺžením dohody o voľnom obchode s Ukrajinou. Informovalo o tom belgické predsedníctvo v Rade EÚ. Pridali sa nové obmedzenia pre ukrajinský vývoz, ktoré by mali podporiť únijných poľnohospodárov. Upravenú pozíciu členských štátov bude musieť opätovne schváliť Európsky parlament. Kompromis zabezpečí vyvážený prístup medzi podporou Ukrajiny a ochranou poľnohospodárskych trhov EÚ, uviedlo belgické predsedníctvo na sociálnej sieti X.

S pôvodnou dočasnou dohodou z trialógu, ktorá sa dosiahla minulý týždeň, krajiny ako Poľsko či Francúzsko nesúhlasili a presadzovali ďalšie obmedzenia, aby podľa ich slov zabránili destabilizácii poľnohospodárskych trhov. Belgické predsedníctvo tak prišlo s návrhom, že by množstvo ukrajinského vývozu nemalo byť porovnávané s rokmi 2022 a 2023, keď už bol zaznamenaný veľký nárast, ale tiež s obdobím druhej polovice roka 2021, teda ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, uviedli zdroje ČTK. Členské štáty pristúpili k tomuto kompromisu.

Teraz by belgické predsedníctvo malo opäť rokovať s Európskym parlamentom o pozícii. Následne sa očakáva, že ročné predĺženie dohody o liberalizácii obchodu s Ukrajinou schváli Európsky parlament aj členské štáty. Dohoda by sa mala predĺžiť o ďalší rok od júna.

V prípade zvýšeného vývozu zasiahnu

Okrem nových referenčných rokov sa tiež posilní ochrana niektorých citlivých produktov, ako sú ovos, kukurica, krúpy a med. Pre tieto produkty bude podľa návrhu stanovené množstvo, ktoré je možné dovážať bez preclenia. Keď bude táto kvóta prekročená, bude sa za ďalší dovoz platiť clo. Pokiaľ ide o ďalšie produkty, napríklad pšenicu, ktorej zahrnutie do kľúčových citlivých komodít podporovala aj Česká republika, množstvo ich vývozu bude Európska komisia monitorovať. V prípade zvýšenia vývozu zasiahne.

„Za Českú republiku chcem jednoznačne zdôrazniť, že pre nás je cieľ jediný, a síce, že dohoda musí byť predĺžená. To najhoršie, čo by sa mohlo stať, je, že by sme sa po 5. júni vracali do režimu ciel,“ vyhlásil v utorok popoludní na rokovaní únijných ministrov pôdohospodárstva český minister Marek Výborný.

Podľa informácií ČTK dnešný vyjednaný kompromis nepovažuje Česko za ideálny, ale vzhľadom na to, že presadzovalo dosiahnutie dohody, bola ochota urobiť ústupok zo svojej pozície.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fedor
Fedor
30. marec 2024 1:00

Skorumpovany Vyborny nech pride medzi farmarov a nech od svojej rodiny zoberie peniaze