Smrtiaca kombinácia rastu nákladov a poklesu podpôr
Kvôli rastúcim cenám elektriny hrozí, že sa z Českej republiky bude vyvážať viac mlieka ako teraz. Vlani bola ročná produkcia mlieka v ČR 3,1 miliardy litrov, pričom na export išlo 700 miliónov litrov. Niektorí výrobcovia a spracovatelia mlieka a mäsa by mohli pre energie obmedziť alebo ukončiť výrobu.
Vláda by mohla pomôcť tým, že by základné potraviny dočasne oslobodila od DPH. Mohla by tiež uplatniť takzvaný dočasný krízový rámec a kompenzovať ceny energií, čo v súvislosti s vojnou na Ukrajine umožnila Európska komisia. ČTK to dnes na budějovickej výstave Zem živiteľka povedal prezident Agrárnej komory ČR Jan Doležal.
Ceny energií vzrástli desaťnásobne
„Vyvážame dnes pomerne veľké množstvo mlieka do zahraničia, pretože mliekarne predovšetkým v Nemecku, ale aj Taliansku sú schopné ponúknuť vyššiu cenu. A keď má prvovýrobca vyššie náklady, zaujíma ho, aby si ich pokryl. Je možné, že energetická kríza povedie k tomu, že sa bude z republiky vyvážať ešte väčšie množstvo mlieka,“ povedal Doležal.
Z vlani vyvezených 700.000 miliónov litrov mlieka smerovala asi tretina do Nemecka.
Ceny energií vzrástli podľa Doležala medziročne až desaťnásobne. Českí poľnohospodári, povedal, tak nemôžu konkurovať tým z ostatných krajín EÚ, kde sa im tamojšie vlády snažia ceny energií kompenzovať.
„Je pre nás dôležité zachovanie rozpočtu pre rezort pôdohospodárstva, kde sa počíta pre rok 2023 s krátením o sedem miliárd korún (proti tomuto roku). Neviem si predstaviť smrtiacu kombináciu, že tu máme vyššie náklady a zároveň nižšie národné dotácie. Je to druhé najväčšie krátenie (rozpočtu) po ministerstve dopravy,“ povedal Doležal.
Ďalšia možnosť zdražieť potravinárske výrobky, podľa Doležala naráža na kúpnu silu obyvateľov. Mliekarňam, ako povedal, idú teraz menej na odbyt drahšie výrobky: Ich predaj klesol medziročne o päť až desať percent.
„Cena mlieka je síce vyššia ako pred rokom, avšak stále nepokrýva vyššie náklady. Ak by mliekarne dali vyššiu cenu, narazia na to, že nie sú konkurencieschopné voči zahraničnej produkcii, a tiež narazia na prah znesiteľnosti spotrebiteľov. Niektorí spracovatelia môžu skončiť alebo obmedziť výrobu, budú sa sústrediť na lacnejšie výrobky,“ myslí si Doležal.