Situácia vo výseve kukurice nahráva našim hospodárom
Cena kukurice na burze EURONEXT a CBOT mierne poklesla, na burze BÉT naopak vzrástla o skoro 5,5%. EURONEXT pre termín obchodovania máj oslabil len o približne 0,5% a burza CBOT o približne 2,5%.
USA: Ceny kukurice ovplyvňuje momentálny výsev tejto komodity. Podľa poslednej týždennej správy USDA je v USA osiatych len 9 percent plochy (prvý týždeň v máji 13 percent). Pre porovnanie s minulým rokom bolo v tom istom čase osiatych až 46 percent plôch! V priemere posledných 5-rokov, bolo ku koncu mesiaca apríl osiatych 23 percent. Situácia s konečnými zásobami tejto komodity sa nezmenila, stále pretrváva značný dopyt, ktorý disponibilné množstvo znižuje a hovorí sa aj o najnižších konečných zásobách od roku 1930.
Situácia na trhu s kukuricou v porovnaní so pšenicou je napätá, pretože v súčasnosti je jej cena vyššia, ako cena pšenice a preto môže nastať, že sa dopyt po hustosiatej obilnine zvýši. Pokračujúce dažde v USA zaplavujú polia a odďaľujú tým výsev ako aj ostatné práce. Založenie úrody sa tým pádom môže posunúť do veľmi nebezpečných termínov. Takže informácia ohľadne najväčšej plochy osiatia od roku 1944 môže byť skreslená a bude závisieť hlavne od prebiehajúcich prác.
Európa: Cena kukurice v mesiaci apríl bola ovplyvnená katastrofou v Japonsku, ako aj nepokojmi v Afrike. Jednalo sa hlavne o zníženie dopytu po tejto komodite. Súčasný stav by sa pre starú úrodu nemal meniť a jej cena by mala byť stabilná aj naďalej. V porovnaní so svetovým dopytom po obilninách, v sektore výroby biopalív, hrá Európa zanedbateľnú úlohu. Vyrába len 1 percento celosvetového dopytu. Naproti tomu v USA by sa malo na výrobou biopalív v sezóne 2010/2011 spotrebovať približne 127 mil. ton kukurice. Spotreba pre túto oblasť priemyslu sa za posledných osem rokov zvýšila o 100 miliónov ton!