Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Situácia v Japonsku ovplyvnila ceny pšenice

Situácia v Japonsku ovplyvnila ceny pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice sa na burze Euronext (Paríž) za posledný týždeň navýšila o približne 4,5 percenta, burza CBOT (Chicago) posilnila pre termíny obchodovania máj o viac ako 2 percenta a burza BÉT (Budapešť) oslabila o viac ako 6,5 percenta.

Odhady nastávajúcej úrody pšenice sú podľa organizácie FAO momentálne veľmi dobré. Vo svojej prvej prognóze predpokladá globálnu produkciu pšenice pre hospodársky rok 2011/2012 na úrovni 676 mil. ton, čo je o 22,3 mil. ton, prípadne o 3,4 % viac, ako predpokladané množstvo pre rok 2010/2011. Táto hodnota síce nebude rekordná a nebude vyššia ako pre hospodárske roky 2008/2009 a 2009/2010, ale bude prevyšovať trojročný priemer.

Nárast osevných plôch úzko súvisí s momentálnou cenou pšenice na trhu, ale očakáva sa tiež vyššia úroda, ako v minulom roku, keďže sa nepredpokladá poškodenie úrody suchom. Týka sa to hlavne Ruska. V porovnaní s rokom 2010 by to malo byť navýšenie produkcie o tretinu na 55 mil. ton. V EÚ by mala byť plocha navýšená o 2%. Tým pádom sa predpokladá rast produkcie o 4% a úroda by mala dosiahnuť 142 mil. ton. Podobné prognózy sú pre Ukrajinu a Kazachstan. Otázkou zostáva ešte stále úroda v Číne. Tu je prognóza optimistická a predpokladá sa zníženie produkcie len o 1,8 % na 113 mil. ton. Austráliu čaká tento rok podľa FAO napriek vysokým výnosom zníženie produkcie.

Cena pšenice oslabená tragédiou v Japonsku a následnými nepremyslenými nákupmi dosiahla posledný týždeň plusové hodnoty. Fyzické obchody reagovali na zvýšenie cien na burze pomätene a preto sa objem obchodov v porovnaní s minulým týždňom znížil. Obchodníci čakajú na kvartálnu správu USDA (americké ministerstvo poľnohospodárstva), ktorá má vyjsť 31.3. a mala by ukázať jasnejší trend ďalšieho vývoja. O jej obsahu vás budeme informovať v pravidelnej mesačnej správe.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments