Rozhodnutie ruskej vlády významne ovplyvní ceny obilnín
Zákaz vývozu ruského obilia trvá do 1. júla 2011. Rozhodnutie o tom, čo ďalej, bude rozhodnuté v najbližších dňoch.
Prvý podpredseda ruskej vlády Viktor Zubkov sa vyjadril, že oziminy sú v dobrom stave a tempo jarných osevných prác prebieha dynamickejšie, ako v minulom roku.
„A to vzbudzuje nádej, že v najbližších dňoch sa budeme môcť vyjadriť k termínu zákazu vývozu obilia, “ povedal V. Zubkov pre televíziu Rusko24.
V súčasnosti ministerstvo poľnohospodárstva bilancuje prípadný zostatok obilia k 1. júlu. V závislosti od tohto čísla, vláda príjme rozhodnutie, či zákaz zrušiť, alebo ho predĺžiť.
V. Zubkov pripomenul, že zákaz vývozu obilia umožnil znížiť jeho cenu v Rusku z 7,5 – 8 tisíc rubľov (188 – 200 eur) za na tonu na 5,4 – 5,2 tisíc rubľov (135 – 130 eur), čo sa nedá porovnať so situáciou, ktorá je v súčasnosti na svetovom trhu (viac ako 9 tisíc rubľov).
„O ruské obilie bol vždy veľký záujem, takže zrušenie zákazu vývozu môže ovplyvniť situáciu na svetovom trhu. V súvislosti s tým, musí v súčasnosti vláda vypracovať komplex opatrení s cieľom zabrániť ďalšiemu zvýšeniu cien obilnín,“ uviedol V. Zubkov.
O zákaze vývozu obilia z Ruska vás poľnoinfo.sk informovalo hneď v ten deň (5. augusta 2010), keď ho podporil premiér Ruskej federácie – Vladimír Putin. Obavy z nedostatočných dodávok vtedy zdvihli cenu pšenice na svetových trhoch, za jediný deň, o neuveriteľných viac ako 20 eur za tonu.
Rusko bolo do zákazu vývozu obilnín druhým najvýznamenjším exportérom pšenice na svete a dosahovalo 14 percentný podiel na vývoze tejto plodiny. Hlavnými odoberateľmi obilnín z Ruska boli Turecko, Egypt a Saudská Arábia.