Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Roľník: Len treba mať chuť robiť

Roľník: Len treba mať chuť robiť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Slovenský cesnak?

Vysoká nezamestnanosť v okrese Rimavská Sobota je spôsobená predovšetkým úpadkom poľnohospodárstva a jeho opätovné oživenie by ju mohlo nezanedbateľne znížiť. Tvrdí to predseda Gemerskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory František Tóth, ktorý sám v poľnohospodárstve podniká.

„V celom okrese sa zlikvidovalo vyše 2000 hektárov vinohradov, 1500 hektárov ovocných sadov a okolo 1000 až 1200 hektárov zeleninárstiev. Tieto odvetvia poľnohospodárstva dávali prácu aj menej vzdelaným ľuďom, keďže v rámci nich bola potrebná manuálna práca. No a, samozrejme, zároveň s tým padol aj celý potravinársky priemysel v meste Rimavská Sobota, ktorý tiež zamestnával veľký počet ľudí,“ konštatoval Tóth.

Jedinú cestu k zvýšeniu zamestnanosti v okrese vidí v opätovnom oživení poľnohospodárskej výroby.

„Investori sem nejdú a lepšie cesty sa tiež nestavajú, takže nemôžeme nič veľké očakávať. Ak si ľudia nepomôžu sami, nič sa tu nezmení,“ poznamenal.

Konkrétnym spôsobom môže byť podľa jeho názoru výraznejšie agropodnikanie mladých ľudí.

„V niektorých prípadoch na rozbehnutie nie sú potrebné ani stroje. Stačí mať napríklad veľkú rodičovskú záhradu, prípadne si prenajať pol hektára pôdy. Tú stačí zorať a na jeseň vysadiť jahody, ktoré by sa určite dali bez problémov predať. Dôležité je hlavne začať, hoci aj na 20 ároch a postupne každý rok zvyšovať rozlohu. O pár rokov z toho môžu byť sadenice aj na dvoch či troch hektároch,“ načrtol postup predseda a dodal, že to zvládne i jeden človek. „Len treba mať chuť robiť,“ podotkol.

Za problém nepovažuje ani financie, keďže podľa jeho slov ide o malú investíciu.

„Na výsadbový materiál sa dá vziať úver, prípadne môžu mladému človeku v začiatkoch finančne pomôcť rodičia,“ uzavrel.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Slovenský cesnak?

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
12. október 2015 9:58

To sa ľahko hovorí, posledných 60 rokov nás z pôdy vyháňali a teraz máme ísť robiť s motykou na pole …..

Anonym
Anonym
12. október 2015 14:15

nuž to bezpracné s najvyšším osohom si už rozdelili a teraz trebá nahnať na ůhory hlupákou aby bolo vidieť na trhoch že máme polnohospodárstvo!

Anonym
Anonym
13. október 2015 9:56

František, tak nám povedz kde si zobral pôdu a koľko poberáš dotácií….

Robo R.
Robo R.
13. október 2015 20:44

Dobrý večer. Zobral ako zobral. Reagujte na článok. Súhlasím s Tóthom, že jediné čo nám ostáva je makať. Mať s toho radosť a dobré výsledky. Tie hovoria za všetko.

Anonym
Anonym
14. október 2015 10:32

Makať s dotáciami ako matě vy na 1OO vkách ha a Tót a mať z toho aj radosť je pre všetkých pochopitělné!Ale prečo radítě iným makať na zahrádke motykou a za penize našetrených rodičou???Hovorí tam že je to práca pre priemerně vzdělaných no ja myslím že aj slabšia mentálka by… Celý komentár »

jm
jm
19. október 2015 9:27

Dôležité je začať. No horšie je ,že ani po rokoch drenia neprichádza čas zlepšenia.V skutku asi najlepšie by bolo kúpiť si len motyku a hrable za 20 eur a obrábať len jeden hektár aby Vám nenarástli dlhy . Mali by ste akurát prácu a povinnosť platiť odvody.Mne na konci roka… Celý komentár »

Robo R.
Robo R.
20. október 2015 9:23

Pán/pani JM. Aj napriek stratám Vás banka úveruje? Myslíte si, že máte napriek tejto situácii budúcnosť? Neberte to osobne. Ale uprimne ma zaujíma dôvod prečo to robíte.

jm
jm
21. október 2015 10:33

Pán Robo .Áno je to tak ako hovoríte. Banka ma úverovala .No keď som začínal pred pár rokmi po návšteve viacerých bánk som zistil ,že ako budúci farmár nemám šancu získať aké koľvek finančné zdroje v banke.Odpoveď v banke znela pomôžeme Vám ale nikde nespomenťe ,že peniaze idú na agropodnikanie.Mal… Celý komentár »