Repka. Ceny ovplyvnia nižšie odhady úrod
Od tohto týždňa začína poľnoinfo.sk sledovať okrem kukurice a pšenice i burzový vývoj repky. Tá sa obchoduje napríklad na burzách CBOT, EURONEXT, alebo BÉT. Budeme vás informovať o cenách na burze v Budapešti a v Paríži. Na burze BÉT v Budapešti sa obchoduje s termínmi dodania august, september, november, marec a máj. Obchoduje sa vo forintoch za tonu. Na burze EURONEXT v Paríži sa obchoduje v eurách za tonu a termíny dodania sú február, máj, august a november.
Všeobecné kvalitatívne parametre sú podobné. Sleduje sa predovšetkým množstvo oleja (40%), maximálne percento vlhkosti (9%), alebo čistota (98%). Pri repke sa používa systém bonifikácie t.j. príplatok za vyššie percento množstva oleja v surovine, ako aj zníženie samotnej ceny za menšie kvalitatívne ukazovatele.
Minulý týždeň sa cena repky na burze EURONEXT pohybovala v plusových rozdieloch. Od začiatku týždňa zhodnotila asi 2,6 percenta. Podobne sa správala repka aj na budapeštianskej burze, kde za týždeň zhodnotila o približne 4 percentá. Príčinu treba hľadať pár týždňov pred zberom v zhoršujúcich sa vyhliadkach žatvy v Európskej únii, vo východnej Európe a v Kanade.
EÚ: Oil world, znížil predpoveď produkcie repky v EÚ v roku 2010 na 20,8 mil. ton, čo je menej ako v minulom roku. Príčinou zmeny množstva je májové sucho vo Francúzsku a studené počasie v Nemecku. Tieto dva štáty sú významnými producentmi repky.
Východná Európa: Na základe škôd spôsobených počasím sa pre rok 2010/2011 vo východnej Európe očakáva nižšia produkcia repky. Kým krajiny východnej časti Európy v posledných rokoch importovali repku z Ukrajiny, tento rok to nebude také jednoznačné, pretože úroda sa aj v tejto krajine ukazuje slabá.
Kanada: Aj v Kanade sa ukazuje nižšia úroda ako sa očakávalo. Vo významných pestovateľských oblastiach došlo k oneskoreniu výsevu z dôvodu chladného a vlhkého počasia. Ešte v apríli štatistický úrad Kanady počítal síce s rekordnými plochami výsevu, dnes vyzerá situácia inak.
Pri cene repky sa ďalej prihliada aj na cenu energií, ktoré v neposlednom rade ovplyvňujú cenu tejto komodity. Netreba zabúdať ani na cenu ropy, silu dolára, ako aj na dopyt po rastlinnom oleji, ktorý sa zvyšuje. Podľa zahraničných portálov, ktoré sa zaoberajú vývojom repky, bude jej cena rásť.