Reakcia Remišovej na vyjadrenia ministerky Matečnej
„Pani ministerka nás obvinila, že sme s nejakým zlým úmyslom na rybník pána Beljajeva upozornili v čase, keď bola v Amerike. Pani ministerka nám neposiela plány svojich ciest do zahraničia a my sme na kauzu upozornili druhý deň potom, ako zmluvu ministerstvo zverejnilo, bola to jednoducho aktuálna kauza,“ uviedla Veronika Remišová ako odpoveď na tvrdenia Gabriely Matečnej, že opozícia zneužíva jej neprítomnosť na Slovensku.
Remišová takisto reagovala na vyhlásenia ministerky o dosiahnutých úspechov v rezorte: „Pani ministerka sa tvári, že všetko je v poriadku. Akurát farmárov vyháňajú z polí všelijakí špekulanti napojení na vládnu koalíciu, alebo sa rozdávajú nezmyselné a podozrivé dotácie. Pani ministerka zvaľuje vinu na roľníkov a tvrdí, že si nevedia kúpiť nejaký softvér. Ale o problémoch predsa nehovorí iba opozícia, ale aj generálna prokuratúra.“
Samotný generálny prokurátor totiž povedal na situáciu v rezorte pôdohospodárstva: „systém, aký je tam nastavený, je chorý, a to je ešte to prijateľné slovo.“
Remišová takisto reagovala na tvrdenia ministerky Matečnej, že nerozumie problematike.
„Danej výzve sa venujem dlhodobo, pri rovnakej výzve sme upozorňovali na kauzu Babindol, písala som viacero blogov, a preto veľmi dobre viem, že vo výzve ide o nepoľnohospodárske činnosti. Je typické pre Slovenskú národnú stranu spochybňovať odbornosť každého, kto upozorní na jej škandály. Deje sa to pri opozícii, najnovšie to tak robia aj pri štátnom tajomníkovi inej koaličnej strany na ministerstve obrany,“ hovorí Remišová
Zároveň ministerke odkázala, že nestačí ak ministerstvo zverejní len bodové hodnotenia projektov v danej výzve. Bodové hodnotenie nič nepovie bez toho, aby človek poznal aj obsah projektu. Preto Remišová vyzýva ministerku, aby zverejnila nielen bodové hodnotenie, ale aj popis projektu a mená hodnotiteľov.
K samotnému rybníku veľkopodnikateľa Beljajeva, ktorému rezort pôdohospodárstva podpísal dotáciu a zároveň význam rybníka obhajovala ministerka Matečná, uviedla Remišová ďalšie fakty.
„Pani Matečná hovorí, že všetky ceny skontrolujú. Lenže v tomto prípade je veľká časť prác o tom, či odviezli 50 alebo 100 tatroviek zeminy alebo na dno rybníka naviezli 50 alebo 100 áut štrku, čo sa tak ľahko skontrolovať nedá, najmä nie po skončení prác. Pani ministerka spomenula aj to, že bude verejné obstarávanie. Verejné obstarávanie však už dávno prebehlo. Prihlásil sa iba jeden záujemca, ktorý samozrejme vyhral. Ide o spoločnosť ESIN construction. Na rovnakej adrese sídli aj ESIN group, ktorá sa nedávno spomínala v súvislosti s útokmi na poľnohospodárov na Východe,“ upresnila Remišová.
Zároveň spochybnila význam rybníka pre cestovný ruch v regióne.
„Ministerstvo tvrdí, že športový rybník podporí cestovný ruch. Tento región dobre poznám a nezdá sa mi, že by sa rybári tlačili okolo rybníkov. A predovšetkým 8 km od rybníka pána Beljajeva je celá sústava pstruhových rybníkov, ktoré patria práve rezortu pôdohospodárstva pani Matečnej a ponúkajú aj športový rybolov turistom na pomerne dlhom úseku Bieleho Váhu. Približne 4 km od rybníka pána Beljajeva je ďalší rybník Tatranská Štrba, ktorý spravujú miestni rybári. K rozvoju by im možno stačilo pár tisíc eur na prácu s mládežou alebo na zlepšenie podmienok v okolí rybníka. My celé roky hovoríme, že z eurofondov máme v prvom rade, pokiaľ je to možné, podporovať verejnú infraštruktúru, nie súkromný majetok jedného z najbohatších Slovákov.“
Čo sa týka verejnoprospešných funkcií rybníka Remišová uviedla, že v rybníku má byť 10 tisíc pstruhov. Na meter štvorcový tak pripadajú 2 – 3 ryby a priemerná hĺbka rybníka je 1,5 metra.
„Dosť preto pochybujem, že by si z rybníka mohli naberať vodu vrtuľníky či lietadlá, ako hovorila pani ministerka. Okrem toho v blízkom okolí sú už existujúce vodné plochy, osobitne vodná nádrž Čierny Váh, ktorá je od rybníka pána Beljajeva iba 9 km vzdušnou čiarou.“
Remišová takisto kritizovala ministerku za jej vyjadrenia proti všetkým, čo upozorňujú na škandály.
„Pani ministerka má argumentáciu ako Mečiar so Slotom. To, že kritizujeme pomery, alebo upozorňujeme na škandály vládnej koalície neznamená, že nemáme radi Slovensko. Svetové médiá nepíšu o opozícii, ale o tom, že mafia je príliš blízko Úradu vlády alebo o tom, že je podozrenie, že dotácie v pôdohospodárstve sa využívajú na kriminálne ciele. Práve preto, že máme radi Slovensko, nedovolíme, aby pár gaunerov drancovalo to najcennejšie čo máme – našu pôdu.“
Remišová dodala, že vo všetkých kauzách, na ktoré upozornila, podala podnety na NKÚ a Úrad pre verejné obstarávanie. V prípade dotácií pre firmy z Babindolskej skupiny podala podnet na Európsky úrad boja proti podvodom. Podnet sa týka aj najnovšej dotácie v hodnote viac ako 6,5 milióna eur, ktorú podpísal rezort ministerky Matečnej v závere minulého roka.
Je možné, že by si na ministerstve aj po takejto kritike dovolili pustiť výzvu kde by bolo čo iba 10 bodov “kvalitatívneho hodnotenia”?
Ako budeme potom vedieť rozhodnúť ktorý projekt je lepší?
To sa budeme musieť vrátiť späť k objektívnym kritériám?