Rastúca cena ropy môže opäť zdražiť potraviny
Cena ropy od začiatku roka vzrástla zo 40 USD (28,74 EUR) na viac ako 70 USD (50,29 EUR) za barel. Prudký rast cien čierneho zlata v predchádzajúcich rokoch priniesol aj drahšie potraviny. Podobný vývoj nemusí byť vylúčený ani v súčasnosti, ak bude cena ropy ďalej rásť. Vyplýva to z odpovedí odborníkov, ktorých oslovila TASR.
Ak je ropa drahá, farmárom sa oplatí predávať obilie a kukuricu na výrobu biopalív, myslí si bývalý europoslanec Peter Baco.
„Od ceny 70 USD (50,29 eura) za barel sa viac oplatí vyrobiť z kukurice biopalivo. Vtedy je lepšie zhodnotená. Ak by bolo ropa lacnejšia, potom by bolo výhodnejšie využiť ju na normálnu výživu,“ povedal pre TASR Baco.
Fakt, že pri vyššej cene ropy sa oplatí produkcia biopalív, potvrdil aj ekonóm SAV Pavol Kárász, ktorý však očakáva, že súčasný vývoj na trhu s ropou je len dočasný.
„V letnej motoristickej sezóne by sa cena ropy mohla zvýšiť maximálne na 80 USD (57,47 eura) za barel, no je pravdepodobnejšie, že bude nižšia. Svet je v recesii a prejavuje sa to aj nižším dopytom po rope,“ zdôraznil pre TASR Kárász.
Podľa ekonóma Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické porovnávanie (WIIW) Zdenka Lukasa má výroba biopalív zmysel pri súčasných cenách ropy, ak je lacné obilie a kukurica.
„Očakávam, že kapacity na výrobu biopalív, ktoré boli v čase lacnej ropy nevyužité, sa obnovia,“ konštatoval pre TASR Lukas.
Na ceny potravín však má výroba biopalív len druhoradý vplyv. Lukas argumentuje tým, že spotreba a tým aj cena obilia rastú predovšetkým z dôvodu vyššej spotreby mäsa vo svete. V čase konjunktúry spotreba mäsa extrémne rástla najmä v Číne a Južnej Amerike.
„Pre ilustráciu na výrobu jedného kilogramu kuracieho mäsa sú potrebné tri kilogramy obilia. V prípade hovädzieho mäsa je to až 8 kg obilia. To bol hlavný dôvod razantného rastu spotreby a cien obilia v nedávnej minulosti. Výroba biopalív nehrala hlavnú úlohu,“ povedal Lukas.
Baco i Lukas sa zhodujú v tom, že v súčasnosti môže už na jeseň pôsobiť na rast cien potravín nízky stav globálnych zásob obilia.