Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica. Zákaz vývozu z Ruska pomáha štátom EÚ

Pšenica. Zákaz vývozu z Ruska pomáha štátom EÚ
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Od začiatku septembra sa vývoj cien pšenice na svetových burzách zvlášť nezmenil. Rast síce už nie je tak intenzívny, ale k poklesu cien nedošlo ani na jednej z búrz. Burza CBOT posilnila najviac a to približne o 4,7 percenta. V piatok minulý týždeň (10.9.) mierne poklesla vplyvom správy USDA z 204,19 na 203,45 eur za tonu. Dôvody poklesu boli v zvýšení prognóz zásob o 3 mil. ton. Predpokladá sa ale, že pokles je dočasný, pretože trh bude ďalej reagovať na predĺženie zákaz vývozu obilia z Ruska do budúcoročnej žatvy. Burza Euronext posilnila o približne 1,5 percenta a burza BET o 1 percento.

Európa musí podľa predpovede USA rátať s väčším množstvom pšenice exportovanej z Kanady. Táto krajina by podľa nových poznatkov mohla ponúknuť až 17,5 mil. ton tejto komodity, čo je o 2 mil. ton pšenice viac, ako sa počítalo. Podľa USDA sa pre EÚ zníži aj spotreba a ráta sa aj s navýšením konečných zásob.

Čo sa Francúzska týka, v tejto krajine sa navýšil exportný potenciál a potravinárska pšenica ide dá sa povedať „ na dračku“. Predáva sa do krajín ako Egypt ( 240.000 ton), alebo Alžírsko ( 600 000 ton). Produkcia pšenice by sa v tejto krajine mala pohybovať v porovnaní viacerých rokov nadpriemerne, oproti minulému roku ale poklesne podľa francúzskeho štatistického úradu o približne 7 percent. Podľa predpovede Agreste, ktorá je optimistickejšia, by mala byť produkcia pšenice vo Francúzsku len o 2 percenta nižšia ako minulý rok.

Situácia v Nemecku je horšia. Nemecké ministerstvo ráta so znížením produkcie pšenice oproti minulému roku až o 11 percent ( 40,1 mil. ton) a poľnohospodárov trápi aj kvalita pšenice, hlavne pádové číslo a objemová hmotnosť. Vývoj cien pšenice bude závisieť v budúcnosti tak od vývoja celkovej produkcie, pomeru spotreby a zásob, ako aj vývoja exportnej sily jednotlivých krajín. Už teraz je ale evidentný rastúci dopyt po kvalitnej pšenici zo strany nemeckých ako aj rakúskych spracovateľov, ktorí sa po raste cien zintenzívnil. Strach z nekvalitnej úrody, ako aj z rastúcich cien núti obchodníkov nakupovať.

tabuľku podľa údajov USDA pripravil Martin Kubica – poľnoinfo.sk

Rusko zastavilo export pšenice po tom, čo sa produkcia tejto krajiny vplyvom extrémne suchého počasia znížila až na 45 mil. ton. USA a EÚ môžu teraz z tohto výpadku profitovať a exportovať do krajín ako Egypt, Turecko, Sýria, Irán a Líbya. Rastom exportného potenciálu rastie zákonite aj cena tejto komodity, čo sa odzrkadľuje aj na svetových burzách.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments