Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Priemerná úroda kukurice na zrno nepresiahne 5 ton

Priemerná úroda kukurice na zrno nepresiahne 5 ton
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári v SR už skončili zber slnečnice a takmer celú vyorávku zemiakov, ostáva im ešte asi 8 % úrody zemiakov v zemi.

„Treba im ešte pozbierať aj 16 % kukurice na zrno,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

„V roku 2015 dosiahnu poľnohospodári priemernú úrodu slnečnice 2,35 tony z hektára (t/h). Priemerná úroda kukurice na zrno by v tomto roku mala byť na úrovni 4,85 t/ha, zemiakov približne 24,21 t/ha a cukrovej repy 52,09 t/ha,“ spresnila.

V regióne Bratislava podľa Holéciovej jesenné práce ešte nie sú ukončené. Práve u kukurice na zrno je v tomto regióne najväčší prepad priemernej úrody, keďže pokles úrody spôsobilo extrémne sucho. V regióne Senica sa končí zber kukurice na zrno a cukrovej repy, ostatné komodity sú pozberané na 100 %.

Ideálne jesenné počasie, keď bolo dosť vlahy a zároveň aj sucho, pomohlo podľa nej poľnohospodárom v okrese Galanta zvládnuť zber všetkých jesenných komodít až na nepatrné množstvo cukrovej repy, ktorá je ešte postupne vyorávaná podľa harmonogramu spracovateľského podniku v Seredi.

„Úroda jesenných plodín kolísala pre extrémne suché letné počasie. Dosiahnuté výsledky zberu sú pre tento rok sklamaním, čo bude mať negatívny vplyv na ekonomiku subjektov,“ doplnila.

V regióne Trenčín momentálne finišujú s jesennými prácami, zostáva pozberať približne 100 ha cukrovej repy.

„Sklamaním sú výnosy kukurice. Tu zaznamenávame v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer 50-% výpadok úrody. Kým v roku 2014 bola priemerná úroda 9,23 t/ha, tento rok je to len 4,23 t/ha,“ priblížila.

V okrese Levice je ukončený prakticky celý jesenný zber okrem zberu cukrovej repy. S úrodami u kukurice na zrno, cukrovej repy a zemiakov je región na polovičnej úrovni z minulého roka, u slnečnice je 25-% pokles úrod, u sóje sa prepadla o 65 %, len úroda hrozna zaznamenala medziročný nárast o 47 %. Osev ozimín je v okrese ukončený s miernym nárastom plôch ozimnej pšenice.

Aj v regióne Rimavská Sobota sa skončil zber slnečnice, ale finišuje zber zemiakov a kukurice na zrno.

Jesenné zberové práce v regióne Veľký Krtíš sa tiež skončili. Časť výmery kukurice na zrno preradili do kukurice na siláž. Nízke výnosy u kukurice má sčasti na svedomí aj lesná zver.

„V regiónoch Prešov a Bardejov bola úroda jesenných plodín pozberaná a osev ozimín ukončený. Poľnohospodári hovoria o dobrom stave porastov,“ dodala Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
8. december 2015 21:55

Poľnohospodár má jednoducho smolu. Ak máte výnos nemáte cenu . No ak nemáte ani výnos a ani cenu tak je to katastrofa .Na prilepšenie ak Vám všetko výjde podľa priania .No stále ste nevyhrali.Ak Vám aj 30až 40% porastu a možno v určitých lokalitách aj viac zlikviduje chránená premnožená ZVER… Celý komentár »

SHR Vörös ml.
SHR Vörös ml.
10. december 2015 18:06

Pán jm. Žiaľ, vedia to len tí, ktorí už pociťovali škodu spôsobenú zverou….
S pozdravom!