Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Rozhovory

Prezident Agrárnej komory ČR: Nová SPP neprejde

Prezident Agrárnej komory ČR: Nová SPP neprejde
insert_photoAK ČR - Jan Veleba - prezident Agrárnej komory (vľavo) a Gerd Sonnleitner prezident COPA

Včera skončil 77. ročník veľtrhu Zelený týždeň v Berlíne. Zástupca portálu poľnoinfo.sk sa v českej expozícii stretol s Janom Velebom, prezidentom Agrárnej komory Českej republiky. Zaujímala nás najmä otázka spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá vyústila do jednotného postupu nových členských štátov pri presadzovaní svojich požiadaviek.

Podiel domácich potravín na pultoch obchodných reťazcov je v Českej republike vyšší, ako na Slovensku. Čím si vysvetľujete, že poľnohospodárska výroba naviazaná na potravinárstvo funguje u vás o krok lepšie?
Otázka ma prekvapuje, keďže sám nie som spokojný so stavom, ktorý u nás panuje. Potravinovú sebestačnosť dosahujeme len na úrovni 67 – 70 percent. Na druhej strane samozrejme viem, aká je situácia na Slovensku. Paradoxom pritom je, že u vás bola väčšina rezortných ministrov poľnohospodármi. U nás nie.
Keď sa ale vrátim k samotnej otázke, odpoveď môže byť v dvoch bodoch. Jeden, že u nás možno poľnohospodári a spracovatelia držia viac pohromade a druhý je fenomén Agrofert. Túto spoločnosť poľnohospodári síce stále nemajú radi, ale netreba zabúdať, že práve Agrofert je pri svojej veľkosti takmer jediný, kto sa dokáže postaviť konkurencii zo západnej Európy. Možno i toto je dôvod.

Keďže naši čitatelia sú v prvom rade poľnohospodári, primárne ich pravdepodobne zaujíma váš názor na otázky vyplývajúce z novej spoločnej poľnohospodárskej politiky. Myslíte si, že sa nám podarí zmeniť kľúč vyplácania priamych platieb, ktorý bol krajinám, ktoré poberajú podpory nižšie ako 90 percent z priemeru EÚ navrhnutý 12. októbra?
Návrh reformy, ktorý predstavil komisár Ciolos nebude podľa mňa schválený. Neuznávajú ho staré, ani nové členské štáty. Pôvodná Európska pätnástka kvôli ozeleneniu a nové členské štáty aj kvôli ozeleneniu a najmä pokračovaniu nerovných podmienok vo vyplácaní priamych platieb. Som preto veľmi rád, že sa nové členské štáty v Budapešti v novembri minulého roka absolútne zjednotili v názore na otázku spoločnej poľnohospodárskej politiky. Dnes (20. januára) mám jednanie s Gerdom Sonnleitnerom, prezidentom organizácie COPA a šéfom nemeckých sedliakov a znovu mu odovzdám návrh deklarácie z Budapešti. Je to z dôvodu, že doteraz sa z tohto dokumentu neobjavilo ani jedno slovo v novej pozícií. Ak sa ani po tomto kroku nič nestane, tak v marci na summite v Bratislave prídem s návrhom, aby nové členské štáty platili organizácii COPA nižší členský príspevok, keďže k nám nepristupujú rovnako. Reforma totiž nemá nič spoločné s odbornosťou. Aký zmysel má úhorovať 7 percent pôdy v najúrodnejších oblastiach Európskej únii? To bude mať za následok ďalšie zníženie produkcie potravín v Európe v období, keď je potrebné vyrábať viac poľnohospodárskych komodít. Takže nová spoločná poľnohospodárska politika neprejde.

Nekráti sa nám ale čas? Veď rozpočet na sedemročné obdobie bude možno predložený už na konci roka. Akým spôsobom sa to dá stihnúť?
Netreba zabúdať, že to čo predložil Ciolos je stále iba návrh. Hlavný boj nastáva v tomto roku. Myslím si, že konečná podoba reformy nebude dohodnutá v tomto roku, ale až v roku budúcom. Je síce pravda, že čas sa kráti, ale tento rok je kľúčový. Musíme preto zabrať a dať do toho všetko.

Akým spôsobom si viete predstaviť zmenu prepočtu priamych platieb?
V budúcom roku budeme mať za sebou prechodné obdobie. Ja si myslím, že ak sa staré členské štáty nestihli pripraviť na zrušenie prechodného obdobia, mali by sme si stanoviť nový dátum, aby sa stihli prispôsobiť. Navrhujeme rok 2015. Po tomto dátume by mali byť rozdiely medzi novými a starými členskými štátmi vyrovnané.

Jedna k jednej?
Áno. Situácia je ale taká, že oni v túto chvíľu nie sú pripravení ani na to, aby to vyrovnanie prišlo v roku 2020. Nechcú sa o dorovnaní rozprávať ani v nasledujúcom rozpočtovom období (2014 -2020). To je absolútne neprijateľné. Takže pre nás je priechodné, že ak máte s dorovnaním problém, do roku 2015 sa s ním popasujte, ale po tomto období sa nerovnané podmienky skončia.

Autor článku: Juraj Huba - vyslaný redaktor poľnoinfo.sk v Berlíne
Zdroj obrázku: AK ČR - Jan Veleba - prezident Agrárnej komory (vľavo) a Gerd Sonnleitner prezident COPA

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments