Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Prezentovali riešenia, ktoré mlieko posúvajú vpred

Prezentovali riešenia, ktoré  mlieko posúvajú vpred
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pravidelný Deň prvovýrobcov mlieka, ktorý sa koná každoročne, zhodnotil aktuálnu situáciu na trhu s touto komoditou a ponúkol aj ďalšie možnosti speňažovania produkcie. Na stretnutí v Sielnici v blízkosti Sliača, síce chýbali najväčší kapitáni slovenských mliečnych lodí i tak ale podujatie prebiehalo v konštruktívnom duchu a bolo vidieť, že vystupujúci majú záujem rozvíjať svoje podnikanie. Nenariekali, nenatŕčali dlaň, ale hodnotili stav a hľadali východiská.

Štefan Petrík, riaditeľ spoločnosti MVL Agro v Bánovciach nad Bebravou poukázal na nové zmluvy, ktoré ich spoločnosť uzatvorila so spracovateľom. Predzvesťou týchto kontraktov bola ale návšteva fariem v Rakúsku, kde má domáci producent mlieka iné postavenie, ako na Slovensku.

„V nových zmluvách je napríklad denný neštandard to znamená CPM v rozsahu 101 – 125 tisíc, alebo PSB 401 – 425 tisíc hodnotení 95 percentami nákupnej ceny, oproti predošlým 70 percentám z nákupnej ceny mlieka,“ uviedol Petrík a doplnil, že ak CPM dosahuje 95 tisíc, alebo 105 tisíc, mliekareň z nej vyrába presne také isté produkty a preto na tak radikálne zníženie cien, ktoré znášali v predchádzajúcom období, už nevideli dôvod. Výhod, ktorých sa im podarilo dosiahnuť v nových zmluvách so spracovateľom je ale viac.

Na východe Slovenska dokázali stabilizovať produkciu mlieka už pred piatimi rokmi. Vtedy založili odbytové združenie Mliečny východ. Ako vypočítal predseda odbytového združenie Milan Semančík, za obdobie jeho fungovania získali členovia tejto organizácie za mlieko o 1,878 tisíc eur viac, ako bol slovenský priemer.

„V súčasnosti je v odbytovej organizácii združených 14 subjektov a ich minuloročná produkcia dosiahla 15,8 milióna litrov mlieka,“ uviedol M. Semančík a doplnil, že v roku 2008 založili aj druhú odbytovú organizáciu Čergov. Tá v minulom roku predala 8,8 miliónov litrov mlieka. Významný krok vo fungovaní odbytovej organizácie na východe Slovenska bol nákup autocisterny a autovleku, čo robí zvoz mlieka operatívnejším a ekonomickejším. V budúcnosti by radi v tejto odbytovej organizácii nie len predávali produkciu spoločne, ale i nakupovali cez odbytovú organizáciu vstupy do výroby.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments