Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Presadzujú vyváženosť vzťahov medzi obchodníkmi a dodávateľmi

Väčšiu vyváženosť vzťahov medzi obchodnými reťazcami a dodávateľmi potravín dlhodobo presadzuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Nevyhnutnosť legislatívnych úprav týchto vzťahov komora odôvodňuje ich značnými deformáciami v dôsledku rastu ekonomickej sily obchodných systémov. Tie nadobudli podľa SPPK už rozmery, ktoré sa nedajú riešiť iba na základe princípov rovnocennej hospodárskej súťaže a prirodzeného partnerstva výrobcov a predajcov potravín.

„Ide o jednostranný diktát obchodu a uplatňovanie takých jeho požiadaviek voči potravinárom, aké sa neobjavujú v obchodných vzťahoch medzi partnermi v iných odvetviach ekonomiky,“ konštatoval podpredseda SPPK pre potravinárstvo a obchod a predseda Únie potravinárov Slovenska (ÚPS)

Slová o zmluvnej slobode a možnosti výberu partnerov prestávajú platiť, keď jedna zo strán získa dominantné postavenie ako celok.

„A práve k tomu došlo v obchode, kde síce podniká viacero podnikateľov, ale keďže ich praktiky voči dodávateľom sú takmer podobné, tí v skutočnosti nemajú príliš na výber.“

Janíček ďalej upozornil, že účinnosť platného zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch oslabujú ustanovenia o ekonomickej závislosti dodávateľov na obchode. Tento pojem nie je presne definovaný. Zložité je aj jeho dokazovanie v praxi.

„Na to sme upozorňovali v čase, keď sa prijímal zákon aj jeho vlaňajšia novela,“ dodal s tým, že potravinári vtedy neuspeli. „V aktuálnom poslaneckom návrhu nového zákona sa už ekonomická závislosť vypúšťa a pozornosť sa zameriava predovšetkým na neprimerané podmienky“, čo SPPK víta.

Poslanecký návrh sa sústreďuje na praktiky, ktoré SPPK považuje za nové formy nepoctivého obchodného styku.

„Nezasahuje do širšieho ekonomického a obchodného rámca vzťahov medzi dodávateľom a odberateľom. Obmedzuje sa len na prvky, ktoré pokladá za nežiaduce a spoločensky škodlivé.“

Potieranie neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch nemá však podľa SPPK nádej na úspech, ak by sa opieralo iba o ešte miernejšie prostriedky.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments