Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

PPA posiela prvé pozastavené platby do 5 tisíc eur miestnym akčným skupinám

PPA posiela prvé pozastavené platby do 5 tisíc eur miestnym akčným skupinám
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) po obhájení akreditácie a splnení všetkých požiadaviek na plnohodnotné poskytovanie podpôr poľnohospodárom posiela prvé pozastavené platby. Informovala o tom platobná agentúra.

“Agentúra prijala opatrenia, ktoré prispievajú k urýchlenému vyriešeniu situácie s čerpaním financií z projektov poľnohospodárov. Výsledkom týchto opatrení je, že dnes odchádzajú na účty žiadateľov prvé platby a postupne do konca tohto roka budú zrealizované aj ďalšie,” uviedol Kiss.

Informáciu podľa PPA dostali priamo od vedenia agentúry zástupcovia Miestnych akčných skupín (MAS), Národnej siete MAS (NS MAS), Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a zástupca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na pravidelnom spoločnom stretnutí zo začiatku tohto týždňa.

PPA vyplatí prvých 17 platieb do 5 tisíc eur

Prvé platby sú podľa PPA určené na chod MAS a animácie. Ide o žiadosti, kde nie je potrebná kontrola na mieste. Ide o žiadosti o platbu v požadovanej sume do 5000 eur vrátane.

“Miestne akčné skupiny majú aktuálne podaných 28 žiadostí o platbu a z týchto je 11 nad 5000  eur. To znamená, že 11 pôjde na kontrolu na mieste a ostatné pošleme priamo po úspešnej administratívnej kontrole,” povedal Kiss.

Toto pravidlo podľa neho výrazne urýchli celý proces vybavenia žiadostí. Zároveň ale platí, že kontrola na mieste bude pri každej záverečnej žiadosti o platbu.

“Pre mňa sú neakceptovateľné súčasné lehoty pri hodnotení projektov, ideme robiť výrazné zmeny, verím, že sa nám lehoty podarí výrazne skrátiť,” priblížil generálny riaditeľ PPA.

Cieľom zmien v procesoch bude podľa neho ich zjednodušenie a tiež efektívnejšie nastavenie pre žiadateľov a PPA tak, aby sa stali rovnocennými partnermi.

“Pri žiadostiach to napríklad znamená prispôsobenie lehoty na spätnú väzbu zo strany žiadateľa zo súčasných 5 dní na 15 kalendárnych dní,” dodal Kiss.

Prijaté opatrenia podľa neho zlepšia proces schvaľovania zmlúv a budú mať pozitívny vplyv nielen na lehoty pri nových žiadostiach, ale aj pri meškajúcich žiadostiach z obdobia pozastavenej akreditácie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments