Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Poľskí roľníci vyzývajú krajanov bojkotovať české potraviny

Poľskí roľníci vyzývajú krajanov bojkotovať české potraviny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Poľsko je najväčším vývozcom jabĺk na svete.

Poľských poľnohospodárov sa dotkol dokument českých kontrolórov o prísnejších kontrolách poľských potravín.

Informuje o tom portál iDNES.cz s odvolaním sa na poľské servery. Pred Vianocami vyzývajú Poliakov, aby sa pri nákupoch vyhli českým potravinám. Ich iniciatíva prišla práve v čase, keď sa českému ministrovi pôdohospodárstva Marianovi Jurečkovi podarilo presvedčiť svojho poľského kolegu Mareka Sawického, že Česko poľské potraviny nešikanuje.

“Chceme presvedčiť spotrebiteľov, aby sa počas sviatočných nákupov vyhli regálom s potravinami z Českej republiky. Na pondelok (22.12.) sme naplánovali konferenciu, na ktorej chceme predstaviť náš plán,” uviedol Pawel Augustyn, predseda združenia nespokojných roľníkov Malopoľského vojvodstva.

Tých sa dotkol nedávny únik internej informácie Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie ČR, podpísaný riaditeľom odboru kontroly, laboratórií a certifikácie Jindřichom Pokorom. Hovorí sa v ňom o tom, že v dôsledku ruského zákazu potravín z EÚ možno očakávať zvýšený dovoz potravín z Poľska do ČR, ktoré boli pôvodne určené pre Ruskú federáciu. Poľské servery pripomínajú, že medzi najobľúbenejšie české výrobky v Poľsku patrí pivo Pilsner Urquell a lentilky.

Podľa Augustyna sa k protestu pripoja aj poľnohospodári z Pomoranského, Lodžského a Sliezskeho vojvodstva.

Medzi poľskými roľníkmi však nepanuje jednota. Časť z nich varuje pred podobnými výzvami, ktoré celý spor ešte viac prehlbujú. Argumentujú, že Česko je pre poľské potraviny štvrtým najdôležitejším trhom a napriek vyhrotenej atmosfére export zatiaľ veľmi neklesol.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Poľsko je najväčším vývozcom jabĺk na svete.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments