Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Podpísali sa pod budúcnosť

Podpísali sa pod budúcnosť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Spoločná poľnohospodárska politika by mala byť po roku 2013 podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona spoločná, jednotná a výhradná.

“Dohodli sme sa, že spoločná poľnohospodárska politika by mala byť aj trhovo orientovanou, zameranou na zvyšovanie konkurencieschopnosti európskeho agrosektora. Rozpočet EÚ pre spoločnú poľnohospodársku politiku by sme považovali za prijateľný, pokiaľ by zostal na súčasnej úrovni,” uviedol v utorok Simon na tlačovej besede po podpísaní spoločnej pozície medzi rezortným ministerstvom a Radou poľnohospodárskych samospráv, ktorú bude rezort pôdohospodárstva presadzovať pri rokovaniach na medzinárodných fórach.

Spoločnú pozíciu k budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ do roku 2020 podpísali okrem Simona predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík, predseda Zväzu roľníkov a agropodnikateľov Slovenska Viliam Kompas, predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov SR Vladimír Kočárik a predseda Združenia agropodnikateľov Slovenska Oliver Šiatkovský.

SR z hľadiska štruktúry podporuje po roku 2013 zachovanie dvojpilierovej spoločnej poľnohospodárskej politiky a neprípustnosť spolufinancovania prvého piliera z národných zdrojov, ako aj limitovanie štátnej pomoci a spolufinancovania druhého piliera.

Pri priamych platbách podľa Simona Slovensko presadzuje opustenie tzv. historického princípu ich výpočtu a vyrovnanú úroveň platieb pre poľnohospodárov, teda princíp “za rovnaké výkony rovnaká platba”.

Spoločnou pozíciou rezortného ministerstva a poľnohospodárskej samosprávy vyjadrujú nesúhlas so zavedením stropov na podpory veľkých poľnohospodárskych podnikov. Vyjadrujú zároveň súhlas s možnosťou poskytovania osobitnej podpory pre určité citlivé sektory, výrobné postupy alebo regióny, pokiaľ to nenaruší celkovú filozofiu a rovnomernosť podpory agrosektora v členských krajinách EÚ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments