Počet hladujúcich v Afrike rastie
Počet hladujúcich ľudí vo svete klesol za posledných 20 rokov o 132 miliónov ľudí. Napriek tomu podľa poslednej štatistiky Medzinárodnej organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo FAO trpí nedostatkom potravín ešte stále 852 miliónov ľudí, z toho väčšina žije v rozvojových krajinách. Počas včerajších osláv Svetového dňa potravín v Nitre to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Magdaléna Lacko-Bartošová.
Podľa jej slov sa na poklese počtu hladujúcich vo svete podieľal rozvoj regiónov Ázie, Pacifiku a Latinskej Ameriky. Situácia sa však zhoršila v Afrike, kde za posledné štyri roky vzrástol počet hladujúcich o 20 miliónov.
„Treba povedať, že poľnohospodári na celom svete vyprodukujú dostatočné množstvo potravín, problém je v ich prerozdelení. Kým Afrika trpí nedostatkom, rozvinuté krajiny produkujú množstvo potravinového odpadu.“
Predstavitelia 186 štátov sveta prijali na Svetovom potravinovom summite v roku 1996 vyhlásenie, podľa ktorého sa počet hladujúcich zníži do roku 2015 na polovicu, čo v tom čase znamenalo pokles na 412 miliónov ľudí. Zástupcovia FAO už avizujú, že tento cieľ sa nepodarí dosiahnuť.
V rozvinutých krajinách si prevažná väčšina ľudí môže dovoliť kupovať a konzumovať potraviny bez výraznejších obmedzení. Napriek tomu vzrástol počet hladujúcich v týchto krajinách od roku 2006 na 16 miliónov ľudí. Podľa Lacko-Bartošovej problémom nie je len nedostatok potravín, ale aj nesprávne stravovanie.
„Počet ľudí trpiacich buď podvýživou alebo naopak obezitou sa pohybuje okolo 1,5 miliardy. V Európskej únii trpí nadváhou a obezitou viac ako polovica populácie.“
Slovensko je považované za poľnohospodársku krajinu. Súčasný nepriaznivý stav je podľa slov štátnej tajomníčky agrorezortu výsledkom dlhodobého vývoja. V dôsledku konkurenčného boja na agrárnych trhoch poklesla produkcia väčšiny živočíšnych komodít. Potravinová bezpečnosť štátu klesla na 46 percent, mala by sa pohybovať na úrovni 80 percent. Väčšina domácností má zabezpečený prístup k potravinám v dostatočnom množstve a finančne dostupný napriek tomu, že práve tento rok je charakteristický zvyšovaním cien potravín. Hlavnými príčinami sú podľa Lacko-Bartošovej výkyvy počasia, špekulácie na trhoch, ale aj využívanie produkcie na nepotravinárske účely. V roku 2010 bolo rizikom chudoby ohrozených na Slovensku 12 percent obyvateľstva. Vlani bola zaznamenaná nedostatočná spotreba hovädzieho mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia, strukovín, obilnín, zemiakov, rýb a tukov.