Po jahodách sa len tak zaprášilo
V Borovciach pri Piešťanoch spustila firma Plantex prvý a nateraz jediný novembrový samozber jahôd. Ten sa stretol s obrovským úspechom – jahody z poľa doslova zmizli za pár hodín.
„Jahody majú pri samozberoch pomerne veľký úspech – aj počas sezóny mávame okolo 20 tisíc lajkov na sociálnych sieťach, ale to sa zbiera viac dní. Teraz sme za pár hodín dostali 221 tisíc lajkov na facebooku, záujem nás až ohromil. To jahodovisko, ktoré sme ráno otvorili, zostalo otvorené len niekoľko hodín. Už na obed sme cez sociálne siete dávali ľuďom vedieť, že všetky jahody sú vyzbierané. Trvalo to asi len 4 hodiny,“ skonštatoval ovocinár z Platexu Marián Varga.
Už v najbližších dňoch meteorológovia predpovedajú prízemný mráz, ktorý by úrodu zlikvidoval.
Jahody bežne aj u nás dozrievajú aj počas leta či začiatkom septembra. V Borovciach sa ale vďaka teplému počasiu podarilo dopestovať ešte aj štvrtú várku úrody.
„Je to veľmi nezvyklé, dokonca aj teraz je tam kvantum jahôd, ktoré kvitnú a mohli by rodiť aj koncom novembra a začiatkom decembra, ale to už zrejme všetko zmrzne,“ skonštatoval Varga.
Na prvý samozber jahôd prišlo do Boroviec asi 2 tisíc ľudí. Tým posledným sa už ani neušlo toľko, koľko by chceli. Netradičný novembrový zber sa teda stretol s obrovským záujmom ľudí z celého Slovenska.
„My sme prišli až z Popradu, dozvedeli sme sa o tomto zbere zo sociálnych sietí, tak sme pricestovali,“ skonštatoval jeden zo zákazníkov.
Celkovo ľudia za pár hodín vyzbierali asi 5 ton jahôd. Netradičná novembrová úroda predstavuje necelé dve percentá z celkovej produkcie jahôd Plantexu. Spoločnosť dáva ovocie na samozber už dlho, čím sa snaží riešiť aj problém nedostatku pracovných síl. Preň napríklad zostala na poliach nevyzbieraná asi tretina jahôd v bežnej sezóne.
„My sme mali jahody počas celého leta, ale zo strany ľudí už nebol veľký záujem, najmä v auguste sme o časť úrody prišli. Niečo sme pozbierali a dali sme do reťazcov, ale nebola šanca pozbierať všetko, pretože na to nebolo dosť ľudí. Ani teraz by sme to nestihli vyzbierať, lebo aktuálne vyorávame stromčeky a pri tom je najviac našich pracovníkov. Stále nám štát nevyšiel v ústrety a neotvorili hranicu pre asi 1000 ľudí, ktorí by mohli na Slovensko prísť. Potrebovalo by ich asi 10 najväčších ovocinárov, a aj úrody by hneď poskočili hore,“ dodal Varga.
Spoločnosť plánuje v zimnom pestovaní jahôd pokračovať aj v budúcich rokoch.
„Aj teraz zvažujeme, že by sme jahody prekryli fóliami a sklom, trošku by sme dokúrili a mohli by sme zbierať aj do konca novembra. Do budúcnosti je cieľom predĺžiť túto sezónu až do Vianoc. Je to rarita, ale treba povedať, že je tam trochu nižšia kvalita, pretože jahody sú hlavne o vode, a to sa nahradiť nedá. Ale aj napriek tomu majú pomerne dobré chuťové vlastnosti, sú chutnejšie, krajšie a lepšie ako tie, ktoré sú dovezené, vyháňané v umelých podmienkach a predávané v reťazcoch,“ dodal Varga.
Prvý novembrový samozber sa spoločnosť rozhodla realizovať bezplatne. Ľudia teda za jahody neplatili, mali však možnosť prispieť do zbierky Ligy proti rakovine. Celkovo sa vyzbieralo 1058,52 eur, ktoré už spoločnosť Plantex odovzdala na pomoc konkrétnemu pacientovi.
Marián, krásna myšlienka. Najmä ten záver. Väčšina ľudí sú nenažraté svine. Obrať 5000 kilogramov jahôd a zaplatiť za ne dobrovoľný príspevok 1058 eur znamená, že v priemere zaplatili 21 centov za kilo. Byť organizátorom, tak ma tento výsledok sklame.
Súhlasím s Rudom. Plantex si zaslúži úprimné poďakovanie. Na inom mieste komentujem prirovnaním: Za futbalový zápas sme ochotní zaplatiť od 1 do 7 eur. Za ad libitný samozber kvalitných jahôd darovať na bohumilý cieľ v priemere max. 50 centov na zberača. Zmenou, ktorá bola ohlasovaná aj pred komunálnymi voľbami, musíme… Celý komentár »
Janko, je to veľmi pekný článok a to iné miesto je náš spriatelený portál agrobiznis.sk. Konkrétne čitatelia poľnoinfo.sk nájdu článok na prepojení: http://agrobiznis.sk/index.php/component/content/article/1/4415-futbal-i-jahody