Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

OSN naliehavo žiada darcov o viac prostriedkov na potraviny

OSN naliehavo žiada darcov o viac prostriedkov na potraviny
insert_photoFAO - oblasti postihnuté hladom

Madrid 27. januára (TASR) – Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun požiadal dnes darcovské krajiny, aby medzi svoje politické priority zaradili boj proti hladu a chudobe, a vyzval ich, aby napriek ekonomickej kríze uvoľnili viac finančných prostriedkov.

„Všetci musíme urobiť viac,“ povedal Pan na záver dvojdňovej konferencie OSN o potravinovej bezpečnosti v Madride.

Súdiť nás a naše činy budú dejiny,“ uviedol Pan a uvítal návrhy na vytvorenie „globálneho partnerstva“ proti hladu. Avšak hoci zriadenie takéhoto partnerstva je v pláne, na zasadnutí neboli prijaté žiadne konkrétne kroky.

Zasadnutie, na ktorom sa stretli ministri a iní vysokí predstavitelia z približne stovky krajín, zaznamenalo dosiahnutie pokroku od posledného summitu o potrave v Ríme v júni 2008. Pan Ki-mun podporil aj španielsky návrh nového mechanizmu na prideľovanie zdrojov poľnohospodárskym a výživovým programom bez nutnosti zakladania nových inštitúcií.

Cieľom je podľa španielskych zdrojov zlepšenie koordinácie a rýchlejšie prideľovanie prostriedkov, najmä drobným farmárom.

Pan uviedol, že je „neakceptovateľné“, že takmer miliarda ľudí stále nemá dostatok potravín napriek tomu, že existujú zdroje a know-how na riešenie tohto problému.

Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero, ktorý spolu s Panom stretnutie uzatváral, vyzval na naliehavú reformu medzinárodného finančného systému s cieľom zabrániť špekulantom v zvýšení cien potravín.

Mimovládna organizácia Intermon Oxfam sa pochvalne vyjadrila o prítomnosti zástupcov farmárov na zasadnutí, a zdôraznila, že „sľuby“ by mali nahradiť výsledky.

Informovala agentúra DPA.

Autor článku: TASR - redakčne krátené
Zdroj obrázku: FAO - oblasti postihnuté hladom

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments