Obchodovanie na burze Chicago, Paríž a Budapešť
Približne pred týždňom sme hovorili o princípe fungovania burzy. Dnes si objasníme nové termíny, ale pozrieme sa i na burzy, ktoré pre vás poľnoinfo.sk pravidelne monitoruje.
Na komoditnej burze, tak ako už hovorí názov sa obchoduje s komoditami. Komodita je v skrátenom význame surovina, podľa širšej definície ide o druh tovaru, ktorý sa stáva predmetom kúpi či predaja – dovozu, alebo vývozu.
V minulom článku sme si povedali niečo o futures obchodoch. V princípe ide o písomnú dohoda medzi predávajúcim a kupujúcim, pričom dodanie komodity sa vzťahuje na určitý dátum pri vopred stanovenej cene. Úlohou burzy je stanovenie ceny.
Hlavnými svetovými burzami komoditných derivátov sú CBOT, CME, NYMEX, COMEX, NYBOT, ICE, Euronext.liffe, LME, WCE a SHME..
CBOT – Chicago Board of Trade
Svetovému trhu s komoditami vládne chicagská burza CBOT. Z toho dôvodu sa veľakrát stáva, že pokles prípadne rast cien na tejto burze, ovplyvní aj ostatné burzy inde vo svete.
Obchodníci často sledujú aktivity i iných komoditných búrz. Dôvod na náhly zmeny cien, môže hľadať v rôznych faktoroch – predpoveď počasia, fázy mesiaca, inflácia, politika, správy agentúr a ministerstiev.
Burza CBOT je najväčšou komoditnou burzou. Má 1 402 plnohodnotných členov. Bola založená v roku 1848 skupinou 82 podnikateľov z Chicaga. Vznikla za účelom poskytnúť farmám riadny systém odbytu ich produktov. V roku 1861, po tom ako burza zaviedla štandardy na kvalitu, množstvo, termín a miesto dodávky, sa začali obchodovať prvé futures kontrakty.
Kukurica a pšenica sa na burze CBOT obchodujú v bušeloch. Výška jedného kontraktu je min. 5000 bu ( cca. 125 ton) a obchodovateľné mesiace: marec, máj, júl, september, december. Obchoduje sa v dolároch.
Ďalšou, v našich pravidelných týždňových správach, sledovanou burzou je komoditná burza celým názvom:
Liffe – London International Financial Futures Exchange – (NYSE Euronext)
Názvom Liffe sa označovala Londýnska burza do roku 2002, to znamená do doby, keď bola prevzatá firmou Euronext. Dnes je táto burza známa pod názvom Euronext.liffe a pracuje na podobnom princípe ako burza CBOT. Sídli v Paríži a v Londýne.
Obchodujú sa tu 3 významné komodity: kakao, cukor a káva Robusta. Menej významné je obchodovanie s repkou, kukuricou a pšenicou.
Špecialitou burzy je rôznosť využívaných mien. V amerických dolároch sa určujú ceny cukru a kávy Robusty. Libry potrebujete na kakao a kŕmnu pšenicu, eurá na repku olejnú, kukuricu a pšenicu.
Kukurica a pšenica sa tu obchoduje v tonách. Minimálna výška kontraktu je 50 ton a obchodovateľné mesiace sú január, marec, máj/jún, august, november.
Budapest Értéktözsde – Budapest stock Exchange – BÉT
Maďarská burza vznikla v roku 1864. Obchodovať s obilninami sa začalo o štyri roky neskôr. V roku 2004 väčšinový podiel burzy kúpili rakúsky podielnici (Wiener Börse 50,45% a Österreichische Kontrollbank AG 18,34%). Okrem nich vlastní burzu 56 spoluvlastníkov. Na budapeštianskej burze sa obchoduje s cennými papiermi a komoditami ako je pšenica, repka, slnečnica, sója, jačmeň a kukurica.
Pšenica a kukurica sa obchoduje v tonách a minimálna výška kontraktu je 100 ton. Obchoduje sa vo forintoch a obchodovateľné mesiace sú marec, máj, júl/august, september, november a december.
Veľmi pekný článok. O futures kontraktoch som už niečo počul. Keď som študoval viac informácií o obchodovaní na burze, natrafil som aj na článok: https://uspesnynaburze.sk/obchodovanie-na-burze/ , v ktorom som sa dočítal, že na burze môžeme obchodovať aj vďaka CFD kontraktom. Na druhej strane CFD kontrakty neslúžia na fyzický predaj oblilia… Celý komentár »