Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Obchod s obilím sa zatiaľ príliš nehýbe

Bratislava 5. septembra (TASR) – Hoci žatva na Slovensku s lepšími výsledkami ako vlani je už ukončená, obchod s obilím sa podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka „zatiaľ príliš nehýbe“.

V rozhovore pre TASR uviedol, že trhové ceny obilnín sa nebudú generovať v podmienkach Slovenska, ale spoločného trhu Európskej únie (EÚ). Keďže dobré úrody zaznamenali aj v okolitých krajinách, najmä v Česku a v Maďarsku, zvyšuje sa tlak na znižovanie nákupných cien.

Prvé ponuky odberateľov sú o 20 % až 50 % nižšie ako pred rokom, ale k veľkým predajom doteraz podľa jeho slov nedošlo. Šéf SPPK tiež predvída zložitosť najmä v prípade speňažovania kŕmneho zrna, ktoré môžu ešte viac skomplikovať očakávané solídne úrody kukurice. Ani u potravinárskeho obilia však odberatelia neponúkajú dodávateľom minuloročné ceny, pretože ich odvodzujú od relácií na zahraničných trhoch, najmä za južnou hranicou Slovenska. A tie sú takisto nižšie ako v roku 2007.

„Trh by mohlo rozhýbať odčerpanie časti zrnín do zásob, nesmieme však zabúdať, že zo susedných krajín EÚ môžu k nám prísť ľubovoľné množstvá tovaru. Podľa našich informácií si niektorí spracovatelia zabezpečili časť svojej potreby v Maďarsku, pričom obilie už aj doviezli na Slovensko,“ oznámil Semančík.

Aj preto roľníci, potvrdil, žatevné výsledky hodnotia so zmiešanými pocitmi. Okrem výkyvov v kvalite totiž agrárnemu sektoru reálne hrozí, že sa za úrodu získa menej disponibilných finančných prostriedkov ako vlani, ktoré mu môžu chýbať pri zakladaní novej úrody.

Za otázny predseda označil vplyv nižších cien obilnín na spotrebiteľské ceny finálnych potravín. Keďže zrniny predstavujú iba jeden z cenotvorných činiteľov vo vzťahu k pečivu, živočíšnym produktom a k ďalšiemu potravinárskemu tovaru, nemusí sa ich zlacnenie výraznejšie premietnuť do cenovej koncovky. Podnikatelia napr. v pekárenskom výrobnom odbore podľa SPPK dlhodobo balansujú na hranici miernej rentability alebo straty. Ak by aj po čase začali dostávať lacnejšiu múku, vývoj ostatných nákladových položiek nemusí vôbec viesť k zníženiu odbytových cien chleba a pečiva. Viac preto naznačia až nasledujúce týždne.

„V celoročných bilanciách sme už pred žatvou počítali s 8- až 13-percentným cenovým rastom potravín, ktorý považujeme naďalej za reálny. Samozrejme, do jednotlivých tovarových položiek sa ale premietne diferencovane,“ dodal Semančík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments