Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

Nelegálny obchod s bioproduktami?

Nelegálny obchod s bioproduktami?
insert_photoSloboda zvierat

Berlín 2. decembra (TASR) – Skupina ochrancov zvierat Peta Deutschland obvinila niektorých veľkých producentov slepačích vajec v krajine, že ich predávajú ako bioprodukty, hoci to nie je pravda. Uvádza, že niektorí hydinári podvádzajú, keď tvrdia, že vajcia pochádzajú aj od voľne žijúcich sliepok. Ochrancovia zvierat navštívili hydinárne a sliepky v nich našli v klietkach. Podľa postupimskej prokuratúry sú tvrdenia členov Pety také presvedčivé, že jej vyšetrovatelia začali vo veci konať.

Podla Pety spoločnosť Landkost z Bestensee dodáva falšované produkty do obchodných sietí Edeka, Kaisers, Penny, Rewe a Coop. Vedenie Landkost tvrdenia odmieta.

Peta obviňuje Landkost, ktorý je najväčším producentom slepačích vajec v Nemecku, že na trh dodal asi 300.000 “obyčajných” vajec ako bioprodukty. Rozdiel v cene medzi nimi je veľký a ich producenti na tom dobre zarábajú. Podľa Pety sa v Nemecku predáva ročne v maloobchodnej sieti s uvedením nesprávneho pôvodu až 300 miliónov slepačích vajec.

V nasledujúcich dvoch rokoch by sa mal predaj biopotravín v Nemecku takmer zdvojnásobiť, z terajších 5,3 miliardy eur (159,67 miliardy Sk) na 10 miliárd eur (301,26 miliardy Sk).

Avšak správy o falošných bioproduktoch majú na ich predaj nepriaznivý vplyv. Predpokladá sa, že krivka predaja týchto produktov nebude taká prudká, ako sa doteraz odhadovalo. V prvom polroku tohto roku sa ich predalo o 5 % menej než v rovnakom období vlaňajška.

Informoval o tom nemecký denník Die Welt.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Sloboda zvierat

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments