Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Napriek deklaráciám môže chov dojníc významne stratiť

Napriek deklaráciám môže chov dojníc významne stratiť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Záverečný informačný deň Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorý sa konal dnes (6. marca) v Nitre otvoril aj otázku živočíšnej výroby.

„Z prvého piliera, v ktorom je alokovaných 3,053 miliardy eur sa okrem vyplácania priamych a greeningových platieb vyplácajú aj dobrovoľne viazané podpory na citlivé sektory. Pri živočíšnej výrobe do tejto oblasti patrí podpora dojníc, výkrmového dobytka, oviec a kôz,“ uviedol v piatok Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Z podpory 379 eur, ktorá je prezentovaná ako celková podpora pre chovateľov dojníc vychádza, že istých je len 249 eur na dojnicu. Ďalšou časťou podpory je platba z II. piliera na welfare zvierat, ktorá je vo výške 130 eur. Táto podpora je určená pre približne polovicu súčasného stavu dojníc, čo tvorí 75 tisíc kusov.

„Podmienky oprávnenosti na čerpanie podpory majú chovatelia s dojnicami v systéme voľného ustajnenia s počtom minimálne desať dojníc a so zvieratami vedenými v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat,“ uviedol Rudolf Trebatický, riaditeľ odboru environmentálnych činností z rezortného ministerstva.

Výšku podpory 130 eur na dojnicu a rok prednostne získajú podniky, ktoré chovajú nad 200 dobytčích jednotiek (DJ) v zostupnom poradí.

„Druhým bodovým pásmom sú žiadosti od 100 DJ do 200 DJ v zostupnom poradí, tretie bodové pásmo žiadosti nad 50 DJ do 100 DJ a posledným bodovým pásmom sú žiadosti od 10 do 50 DJ v zostupnom poradí,“ povedal Rudolf Trebatický.

Chov dobytka je vo výraznej miere rozšírený práve v oblastiach Turca, Oravy, Liptova, alebo Horehronia, kde poľnohospodárske podniky neraz prekračujú výmeru 1000 hektárov a chovajú stovky dojníc. Práve tieto podniky budú zvýhodnené v podporách pri získavaní dotačného titulu na welfare zvierat.

Na druhej strane títo chovatelia viac stratia ako získajú, keďže dochádza k znižovaniu platieb pre oblasti s prírodnými alebo inými osobitnými oblasťami (ANC – bývalé LFA) a ku degresivite platieb podľa veľkostných kategórií subjektov.

Podľa prezentácie ministra pôdohospodárstva došlo k zníženiu platieb pre znevýhodnené oblasti zo 72 eur na hektár, v minulom programovacom období, na aktuálnych 53 eur na hektár. Tieto znížené platby budú ďalej postihnuté degresivitou, ktorá sa dotýka už subjektov s výmerou vyššou ako 450 hektárov. Degresivita začína na 13 percentách a pri podnikoch s výmerou vyššou ako 1800 hektárov tvorí krátenie až 36 percent!

„Aktuálna situácia pri platbách za ANC je výsledkom kompromisu. Ak by sme k takémuto kroky nepristúpili, nebol by náš Program rozvoja vidieka schválený v prvej štvrtine všetkých schválených dokumentov, ale až medzi poslednými. To by jeho schválenie slovenského PRV presunulo až do októbra tohto roka,“ uviedol dnes minister pôdohospodárstva.

Ako uvádza prezentácia, dôvodom na úpravu degresie bola zásadná výhrada Európskej komisie k navrhovanej škále uplatňovania degresie, nezohľadňujúca úsporu z rozsahu. Čo znamená, že čím väčšiu plochu subjekt obhospodaruje, tým je zaťaženie jedného hektára pôdy nákladmi nižšie.

Snaha podporiť živočíšnu výrobu, v tomto prípade chov dojníc, skôr zaváňa kvalitne zvládnutým marketingom, ako reálnou pomocou. Stav, keď práve znevýhodneným oblastiam vezmeme desiatky tisíc eur z bývalých platieb LFA a následne im veľkoryso pridáme tisícky eur formou platby na dojnice, ktorá bude vyplácaná po konci júna budúceho roku, sa zdá ako krok, ktorý reálne nerieši problémy prvovýroby mlieka. 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments