Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Najväčší exportér obilia na svete do roku 2019 – Rusko

Ruskí roľníci začínajú ohrozovať americkú dominanciu na svetovom trhu s pšenicou. Ešte v 90. rokoch musela krajina dovážať obilie zo Spojených štátov, aby mala dosť múky na chleba pre svojich obyvateľov.

V súčasnosti sa situácia zásadne mení. Iba pred pár dňami kúpil Egypt v Rusku 180.000 ton pšenice. Za tonu platil 178,50 USD (149,47 eura), čo bolo o 13 USD menej, než keby ju kupoval v USA. Kontrakt je len jedným zo signálov, ktoré naznačujú, že Rusko začína spochybňovať výnimočné postavenie Američanov na svetovom obilnom trhu.

Egypt je najväčším kupcom pšenice na svete. V posledných 11 mesiacoch získali ruskí exportéri z Káhiry objednávky na polovicu dovozu pšenice krajiny. Podiel Američanov na ňom klesol na 8 %.

V minulom desaťročí bolo ruské poľnohospodárstvo po dlhých desaťročiach sovietskeho úpadkového hospodárenia katastrofálne nízko produktívne.

Po zásadnej politickej zmene v krajine začali investori skupovať pôdu a na najúrodnejších lánoch pri ukrajinskej hranici a v blízkosti Čierneho mora začali uplatňovať moderné metódy pestovania obilia.

Rusko predalo prvé významné množstvo obilia v roku 2002. Vyviezlo ho 15,6 milióna ton. V súčasnosti je 14 % pšenice, ktorá sa ročne predá na svetovom trhu, ruskej. V roku 2000 dosiahol podiel Ruska na tomto trhu 0,5 %. Pozícia Spojených štátov sa v rovnakom čase oslabila z 26 na 19 %.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva počíta s tým, že Rusko sa do roku 2019 stane najväčším vývozcom obilia. Prezident Dmitrij Medvedev nechal vlani vytvoriť štátny podnik, ktorý za 3,3 miliardy USD vybuduje obilninársku infraštruktúru (silá a dopravný park) potrebnú pre starostlivé hospodárenie s obilím a pre jeho dopravu do prístavov.

Amerických farmárov vývoj v Rusku znepokojuje.

“Oblasť pri Čiernom mori bude pre nás dosť silným konkurentom,” povedal Dean Stoskopf, pestovateľ pšenice v Kansase.

Američania dostávajú za svoju pšenicu viac, lebo je vyššej kvality. Má napríklad viac lepku ako ruská. Avšak to sa môže zmeniť v prípade, keď sa v Rusku zlepšia podmienky jej pestovania, a keď sa bude lepšie chrániť v skladoch.

Informovala o tom agentúra Bloomberg a rakúsky denník Die Presse.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments