Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Nadmerná likvidita na trhoch zvyšuje ceny potravín

Obavy z nadmernej likvidity na trhoch už vyjadrila aj Svetová banka (SB). Podľa jej prezidenta Roberta Zoellicka zvyšuje ceny poľnohospodárskych komodít, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo predovšetkým v krátkodobom horizonte.

Keďže úrokové sadzby po celom svete sú na historických minimách, investori hľadajú vyššie výnosy a pumpujú peniaze na rozličné trhy a do rozličných druhov aktív. To vzbudzuje obavy z nafúknutia nových bublín.

„Som trochu znepokojený množstvom likvidity na globálnych trhoch,“ povedal Zoellick na tlačovej konferencii. Dodal, že potraviny zdražejú ešte viac v prípade nedostatku ponuky na trhu.

Niektorí ekonómovia tvrdia, že príčinou vlaňajších rekordných cien ropy a potravín boli špekulácie. To ešte zvýšilo sociálne napätie v chudobných krajinách a vyvolalo vlnu nepokojov.

Ceny základných potravín, ako sú ryža, kukurica a pšenica, sa od vlaňajška výrazne znížili, ale odborníci tvrdia, že v blízkej budúcnosti opäť vyskočia.

Počet hladujúcich vo svete tento rok prekročil 1 miliardu, ako vyplýva z údajov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Hlavnou príčinou je kombinácia finančnej krízy s vysokými cenami základných potravín.

Podľa FAO je dlhodobý pokles investícií do poľnohospodárstva hlavným dôvodom nedostatku potravín. Organizácia predpokladá, že na zvýšenie poľnohospodárskej produkcie v rozvojových krajinách sú ročne potrebné investície vo výške 44 miliárd USD (29,10 miliardy eur).

Zoellick dodal, že investície do technológií sú tiež kľúčovým faktorom zvyšovania poľnohospodárskej produkcie.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Oprava
Oprava
10. december 2009 14:45

Ospravedlňujeme sa za chybu, ktorá vznikla v správe TASR. Mala to byť samozrejme miliarda ľudí, tak ako sme Vás už informovali napríklad v nedávno uverejnenom článku nášho spolupracovníka Martina Germana – Potravinová sebestačnosť sa stala nebezpečnou.
Juraj Huba