Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

MLIEKO. V Rusku cena klesá, štát pomáha intervenciou

MLIEKO. V Rusku cena klesá, štát pomáha intervenciou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

„Spracovatelia mlieka by nemali znižovať nákupné ceny surového kravského mlieka, ktoré vykupujú od farmárov. Ruská vláda bude podporovať producentov mlieka, a to aj prostredníctvom intervencie,“ povedal predseda ruskej vlády Viktor Zubkov na tlačovej konferencii usporiadanej pred Svetovým fórom o obilninách.

Ďalej uviedol, že vláda podnikne kroky, ktoré budú zamerané na to, aby nákupné ceny surového kravského mlieka neklesali. Upozornil, že v máji a v júni je trh ovplyvnený predovšetkým sezóznnou nerovnováhou medzi ponukou a dopytom. Súvisí to s tým, že v letnom období je dojivosť vyššia, ako na jeseň a zimu, zatiaľ čo spotreba je znížená a naopak.

Podľa Zubkova, mliekarne sú povinné zaplatiť za mlieko výrobcom toľko, koľko im platili v marci alebo v apríli a „neznižovať ceny, alebo objemu nákupu mlieka“.“

„Musia vyrábať sušené mlieko a my budeme realizovať intervenciu sušeného mlieka ako aj obilnín,“ – povedal Zubkov. Pripomenul, že takéto rozhodnutie už štát prijal a v súčasnosti sa iba „hľadajú prostriedky“. Okrem sušeného kravského mlieka sa v intervencii bude vykupovať aj maslo a syry. Ako predpokladajú odborníci tieto štátne nákupy budú využité ako dodávky pre armádu, na vývoz do iných krajín, ale aj ako humanitárna pomoc.

Ceny mlieka sa stávajú závažným problémom aj v Rusku. Za posledný polrok klesli o 10 percent a za rok je to viac ako 20 percent. Súčasné priemerné nákupné ceny surového kravského mlieka sa pohybujú pod úrovňou desať rubľov za liter /23 centov/. V letných mesiacoch klesa na úroveň 6 – 8 rubľov /14 – 19 centov/, čo sú ceny nižšie, ako výrobné náklady.

Autor článku: Martin German, Juraj Huba - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments