Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Minister chce naštartovať zamestnanosť v agrosektore

Minister chce naštartovať zamestnanosť v agrosektore
insert_photoMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Slovenská agroprodukcia, teda ovocie a zelenina je podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona kvalitná.

“Máme dostatok produkcie, ale my ju vyvážame, lebo je tak kvalitná, že ju kupujú aj na zahraničných trhoch. Namiesto toho dovážame na slovenské pulty polozrelé, umelo dozrievané produkty,” uviedol dnes Simon pri príležitosti 1. roka svojho pôsobenia v agrorezorte na tzv. odpočtovej tlačovej konferencii v Miloslavove – Alžbetinom Dvore za účasti premiérky Ivety Radičovej.

“Toto je úloha, aby sme začali s prácou a s marketingom na tom, aby slovenský spotrebiteľ kupoval slovenské výrobky, pretože sú kvalitné,” zdôraznil.

MPRV podľa jeho slov pripravuje za pomoci rezortného výskumného ústavu ekonomiky materiál, ktorý určí, ktoré agrokomodity by bolo možné opäť rozšíriť v podmienkach SR vo vzťahu k zlepšeniu zahranično-obchodnej bilancie.

Nie všetko vie SR podľa Simona pestovať efektívne, lebo sú oblasti, v ktorých nie je konkurencieschopná.

“V mnohých oblastiach však sme konkurencieschopní, čo bude úloha pre budúce 3 roky pre tzv. program zamestnanosti na vidieku. Sme si vedomí, že ľudia, ktorí sa dostali na úrad práce z rezortu pôdohospodárstva, tých veľmi ťažko dostaneme do priemyselných parkov. V agrorezorte máme možnosť vytvoriť niekoľko desaťtisíc pracovných príležitostí,” spresnil.

Terajší stav je podľa neho výsledkom toho, že “sme mali zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných podmienkach, ktorý v predchádzajúcich 4 rokoch nútil obchody uzatvárať zmluvy mimo územia SR. Preto sa aj zahranično-obchodná bilancia zmenila,” konštatoval.

“Keď obchodná sieť nemá ani len centrálny sklad na Slovensku, a má ho v Čechách, tak napríklad jablká dováža na naše pulty najskôr české a keď sa tie predajú, tak až nanajvýš potom slovenské. Toto treba zmeniť,” zdôraznil.

Vláda podľa jeho slov urobila prvý krok k zlepšeniu situácie tým, že zrušila zákon o neprimeraných podmienkach.

“Tieto disparity odstraňujeme a toto nám už prináša prvé ovocie. Keď porovnávame prvý štvrťrok 2010 a prvý štvrťrok 2011 z hľadiska zahranično-obchodnej bilancie, tak už máme lepší stav o 60 miliónov eur ako minulý rok,” podotkol Simon.

“Zákon o neprimeraných podmienkach riešil domácu produkciu, ale nie zahraničnú produkciu. Takže sa dialo presne to, že produkcia prichádzala do SR cez zahraničie, teda obchádzali sa takto nastavené podmienky. Priama väzba na domácu produkciu je však riešenie,” dodala Radičová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments